Športové oblečenie do chladného počasia

Šport zlepšuje kondíciu, zvyšuje imunitu, spevňuje svaly, prospieva dýchaciemu systému, srdcu i tráveniu. Pohyb odbúrava stres a zlepšuje tvorivý potenciál, preto je dobré aj v zimnom období športovať čo najčastejšie.

Športovanie prospieva fyzickému i psychickému zdraviu, len v zimnom období je dôležité precízne voliť druh športového oblečenia. Pri športovaní v exteriéri je najmä v mrazivom počasí nutný vhodný výber odevov. Pri outdoorových športoch je momentálne počasie doslova strategické.

Vrchné športové oblečenie

Ideálne zimné športové oblečenie je také, ktoré sa počas celého dňa nepremočí a ktoré neprefúka ani ostrý vietor. O čom je reč? Reč je o kvalitnom vrchnom športovom oblečení – o zateplených vetrovkách a otepľovačkách, ktoré aj v chladnom počasí športovcovi poskytnú potrebné teplo. Či ste milovníkmi turistiky alebo lyžovania – dámske, pánske a detské lyžiarske nohavice i bundy musia v prvom rade dobre zahriať, no zároveň majú byť aj ľahké a vzdušné. Neodmysliteľnými doplnkami zimného šatníka športovca sú tiež, samozrejme, kvalitné čiapky, šály a rukavice.

Zimná športová obuv

Ak ste lyžiari a pri športovaní máte k dispozícii kompletný skialpinistický set, rovnako ako turisti, potrebujete tiež kvalitnú obuv. Zimná športová obuv má okrem pohodlia pri chôdzi zabezpečiť nohám aj prirodzenú telesnú teplotu. Má byť správne tvarovaná, dostatočne mäkká, primerane teplá a vzdušná. Športovú obuv sa nevyplatí vyberať len podľa vzhľadu, oveľa dôležitejšie je pohodlie. A v zimnom období sú do obuvi ideálne zdravotné ponožky, ktoré zabránia prechladnutiu. Kvalitné ponožky s dobrou rozťažnosťou sa vyznačujú tým, že sú nielen teplé, ale aj vzdušné a výborne pohlcujú vlhkosť. A navyše, verne kopírujú siluetu nôh, chôdzu maximálne spríjemňujú a chránia končatiny pred chladom. Komfortná obuv so zdravotnými ponožkami poskytne telu potrebnú stabilitu a prispieva k správnemu držaniu tela.

Jemné a vzdušné zvršky

Športovec by sa mal vo všeobecnosti vyhnúť oblečeniu, ktoré mu bráni v pohybe, ktoré ho omína alebo škriabe. Ktoré materiály sú k pokožke človeka najohľaduplnejšie? Sú to hebké prírodné materiály, ktoré sú príjemné na dotyk. Často sa však možno stretnúť so športovým oblečením, ktoré tvorí nielen prírodná bavlna, ale aj zmes syntetických vlákien. Obvykle sa jedná o polyester a elastan. Ani tieto materiály nezvyknú pokožku dráždiť a navyše, odevy z nich po vypratí rýchlo schnú a netreba ich ani žehliť, pretože sú nekrčivé. Na výrobu športového oblečenia sú vhodné aj iné funkčné materiály z umelých vlákien, ktoré dobre odvádzajú pot. Často využívaným funkčným materiálom je okrem polyesteru a elastanu aj polypropylén.

zdroj obrázka: dreamstime.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov