Športové oblečenie a obuv na jesennú turistiku

Chôdza prospieva nielen telu, ale aj psychike. Sedavý životný štýl a život v uzavretých priestoroch môže viesť k mnohým zdravotným problémom, preto pohybu sa treba venovať aj v jesennom a v zimnom období, len si na športovanie treba zvoliť vhodné oblečenie.

Pri všetkých outdoorových športoch je obzvlášť potrebné vnímať aktuálne počasie, ktoré zohráva pri výbere odevov kľúčovú úlohu. Jesenné turistické oblečenie má byť hlavne dostatočne teplé a pohodlné. Spodnú bielizeň a tričká je dobré voliť z funkčných materiálov – polyamid, polyester, polypropylén, acryl a elastan, ktorých hlavnou úlohou je odviesť z povrchu tela vlhkosť, no pritom ju neabsorbovať. Turista potrebuje v chladnom období tri vrstvy oblečenia. Prvú vrstvu tvorí spodná bielizeň, druhá vrstva je tepelnoizolačná a tretia vrstva vytvára telu záštitu pred zimou, vetrom a dažďom. Vrchné odevy majú byť preto zateplené a nepremokavé.

Kvalitné športové odevy

Čo sa vrchných odevov týka, turistické nohavice a bundy majú byť kvalitne zateplené a nepremokavé. Medzi najdôležitejšie vlastnosti turistickej vetrovky patrí však okrem výhrevnosti aj odvetrávanie. Luxusné dámske bundy a pánske bundy majú v podpazušiach vetracie otvory, ktoré sprostredkujú prúdenie vzduchu aj pod odevom. No pri výbere jesennej vetrovky si všimnite tiež kvalitu zipsu. Zips má byť kovový a dostatočne pevný, aby vydržal časté namáhanie. Najpraktickejšie zipsy sú dvojcestné, ktoré sa jednoducho otvárajú zhora aj zdola. Počas turistiky v jesennom a v zimnom období však nepodceňte ani pokrývku hlavy. Jesenné a zimné čiapky majú v horskom prostredí ochrániť hlavu športovca nielen pred chladom a nárazovým vetrom, ale aj pred mrholením.

Pohodlná športová obuv

Športová obuv významnou mierou ovplyvňuje zdravie športovca. Nevhodná obuv môže spôsobiť nielen pľuzgiere a odreniny, ale aj deformity nôh, poškodenie kostry chodidla a chybné držanie tela. Krátka, úzka, tesná či nepohodlná obuv môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Aké kritéria je potrebné pri výbere obuvi rešpektovať? Každá športová obuv má mať vhodný strih, správnu dĺžku a šírku, čo platí aj pre korčule, detské lyžiarky a lyžiarky pre dospelých. Každá športová obuv má byť pohodlná, má mať dostatočne hrubú, no mäkkú a nešmykľavú podrážku. Pokiaľ chcete, aby obuv sedela na nohách ako uliata, pri kúpe si všímajte nielen dizajn a farbu, ale aj typ materiálu a zošitie. Kvalitná turistická obuv má byť pružná a odolná, nohám má poskytnúť dobrú stabilitu aj na nerovnom povrchu v horskom prostredí. Má mať čo najnižšiu hmotnosť a má byť nepremokavá.

Zdroj obrázka: dreamstime.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov