Šperky v tvare maternice patria medzi najmodernejšie kúsky súčasnosti – skrývajú v sebe hlboké posolstvo

Ukrajinská umelkyňa Ellen Rococo je vo svete známa vďaka fascinujúcim šperkom. Neustále experimentuje a posúva hranice komfortnej zóny nielen u nositeľov jej výrobkov, ale aj u ľudí, ktorých stretáva. Hviezdou jej najnovšej tvorby je maternica vo všetkých farbách a prevedeniach. Kritici pokladajú tento motív za príliš provokatívny, ale na druhej strane stojí zástup žien a mužov, ktorí dokážu oceniť jeho originalitu. Ellen ním chcela ukázať krásu a dôležitosť ženských reprodukčných orgánov, v ktorých vzniká nový život.

Prevedenie je anatomicky verné. Maternica spolu s vaječníkmi, krčkom maternice aj vagínou je podľa umelkyne symbolom plodnosti, ženskosti a ženskej energie. Pýtate sa kto siahne po takomto šperku? Aj samotnú Ellen prekvapilo, koľko žien svojou tvorbou oslovila – a nemáme na mysli iba feministky. Nakupujú o nej aj duly, mamičky, ktoré práve porodili, ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, majú problémy s plodnosťou, v minulosti potratili alebo inak prišli o svoje dieťatko, či podstúpili hysterektómiu.

Žienky mali záujem o Ellenine šperky v rôznych štýloch. Preto ich začala tvoriť na želanie a do každého pridala esenciu danej ženy. Okrem obľúbených farieb a kameňov prispôsobuje aj samotný pocit – nádeje, romantiky, túžby či jednoducho lásky. Umelecký experiment ju posunul ďalej ako čakala a z pôvodne provokatívneho nápadu sa stal nositeľný šperk s hlbokým skrytým významom.

© Etsy
© Etsy
© Etsy
© Etsy
© Etsy
© Etsy
© Etsy
© Etsy
© Etsy
© Etsy
© Etsy

Stránky autorky / Šperky v tvare maternice: ellenrococo.com | Etsy

ZDIEĽAJ NA: