Detailný návod na sovu z polymérovej hmoty FIMO, ktorý musíte vyskúšať

Z polymérovej hmoty FIMO dokážu šikovné ruky vytvoriť všelijaké zázraky. Jednoduché i zložité šperky, rozprávkových drakov, bábiky alebo miniatúry jedla do domčekov pre bábiky. To všetko si vyžaduje veľa zručnosti a trpezlivosti. Mnohí z nás si povedia, na to nemám, to by som nikdy nedokázal. Práve preto vám prinášame detailný návod na vytvorenie malého umeleckého dielka v podobe sovy. Sledujte ho krok po kroku a prekvapte seba samých úžasným výsledkom.

Na výrobu sovy budete potrebovať:

  • bielu a béžovú polymérovú hmotu FIMO,
  • fixku,
  • skalpel alebo orezávač,
  • malý drevený valček,
  • dve lesklé čierne korálky,
  • umelecké rydlo alebo iný predmet s ostrým hrotom,
  • akrylové farby,
  • štetec,
  • priesvitný lesklý alebo matný lak.

Návod ako postupovať

Krok #1

Z béžovej hmoty vytvarujte guličku, na jednom konci ju natiahnite tak, aby ste vytvorili tvar podobný kužeľu. Potom ho ohnite do tvaru písmena C a v jeho hrubšej časti pomocou oblého konca fixky, alebo pomocou prstov, vytvarujte oválnu priehlbinku. Z bielej hmoty vymodelujte malú guličku.

Krok #2

Bielu guličku prstami roztlačte do oválneho tvaru, o trochu väčšieho ako je predpripravená priehlbinka. Môžete na to použiť aj valček. Priložte ju na priehlbinu a pritlačte. Pomocou oblého konca fixky vytvorte vedľa seba dve očné jamky. V spodnej časti tváre sovy pomocou rydla vyryte trojuholník smerujúci nadol, ktorý predstavuje zobák. Do očných jamiek vtlačte dve čierne korálky.

Krok #3

Z bielej hmoty vytvorte štyri drobné valčeky, ktoré umiestníte nad a pod obe korálkové oči. Celú hlavu potom ozdobte jemnými, nie príliš hlbokými zárezmi, ktoré predstavujú perie. Veďte ich smerom od stredu hlavy k obvodu hlavy. Spodnú časť sovy prstom roztlačte, neskôr na ňu budete pripevňovať chvost. Z béžovej hmoty vytvorte základ krídel. Najskôr ju vytvarujte do tvaru obdĺžnika, ten potom prerežte po uhlopriečke na dva trojuholníky. Každý jemne zvlňte, pomocou spodnej časti fixky ho na spodnej strane sploštite a vyhlaďte valčekom.

Krok #4

Zvyšnú hmotu vytvarujte do veľmi ploského poloblúka, z ktorého budete budete odkrajovať tenké plátky – pierka. Postupne ich pritláčajte vedľa seba tak, aby pokryli celé krídla. Potom vytvarujte o niečo menší poloblúk a postup zopakujte. Nakoniec vytvorte vrstvu celkom malých pierok. Každé pierko ozdobte tak, že jeho stredom budete viesť malú plytkú ryhu a od ryhy smerom k vonkajšej časti pierka vytvoríte maličké šikmé čiarky. Rovnakým spôsobom vytvorte aj pierka na chvost sovy.

Krok #5

Nohy sovy vyrobíte tak, že z hmoty vytvarujete šesť malých valčekov. Tri z nich v spodnej časti zlepíte a pritlačíte nad chvost. Postup zopakujte aj s druhou nohou. Pomocou ostrého predmetu naznačte pierka aj na celom tele sovy. Potom vyvaľkajte hmotu na hrúbku jedného milimetra, položte na ňu sovu aj s krídlami a pomocou skalpela odrežte všetky presahujúce časti. Vytvoríte tak akúsi podložku, ktorá spevní celé vaše dielko.

Krok #6

Po upečení sovu dofarbite farbami podľa vlastnej fantázie. Keď farby zaschnú, môžete ju prelakovať priesvitným lesklým alebo matným lakom (tento krok môžete vynechať ak sa vám viac páči drsnejší, organický povrch).

Hotová sova z polymérovej hmoty FIMO

Zdroj / Sova z polymérovej hmoty FIMO: new.vk

zk

ZDIEĽAJ NA: