Kultové domáce elektrospotrebiče, ktoré sme používali za socializmu

Možno ste ich sami kupovali, alebo si aspoň pamätáte zo svojho detstva – socialistický nábytok a spotrebiče, ktoré mal doma každý, lebo iné neboli. Medzi top výrobcov v Československu patrili slovenský Tatramat, Calex a česká Elektropraga Hlinsko a Romo Fulnek.

V popradskom Tatrasmalte, neskôr Tatramate, sa kedysi vyrábali kultové práčky, ktoré fungujú aj po niekoľkých desiatkach rokov (ak práve nepretekajú). „Tatramatky“ spôsobovali pri žmýkaní malé zemetrasenia, ale ako prvé automatické práčky jednoducho hviezdili. Calex sa venoval výrobe chladničiek a s nimi už boli zákazníci o čosi spokojnejší. U susedov kraľovali spotrebiče značky ETA a to najmä kuchynský robot, ale neskôr aj vysávače a žehličky. Málokto vie, že za ich výrobou stojí firma Elektropraga.

Aj keď sa títo pomocníci do domácnosti vyrábali na našom území, získať ich nebolo vôbec ľahké. Na jednej strane ste museli celé mesiace šetriť, pretože jeden kúsok stál viac ako niekoľkonásobok priemerného platu. Okrem toho sa zákazník musel zapísať do poradovníka, v ktorom ho mohlo vyšvihnúť na vyššiu priečku napríklad štátne vyznamenanie. Napriek týmto peripetiám mala na začiatku šesťdesiatych rokov takmer každá domácnosť práčku a chladničku.

Tak schválne, koľko predmetov spoznáte na prvý pohľad? 🙂

Zdroj / Socialistické elektrospotrebiče, ktoré mal doma každý: facebook | extrastory

ZDIEĽAJ NA: