Sme závislí na mobilných telefónoch? Podľa týchto dvoch umelkýň radšej žijeme vo virtuálnej realite, o čom svedčia aj ich sochy!

Ruku na srdce – ak by nám niekto stopoval čas, ktorý strávime pozeraním do smartfónu, k akému číslu by sme sa dostali? Občas to vyzerá akoby sme radšej venovali pozornosť novinkám na sociálnych sieťach a nie vlastnej rodine. Naša posadnutosť novými technológiami sa vymyká kontrole a odráža sa to aj v umeleckých projektoch.

Na Festivale svetiel v Amsterdame, ktorý sa koná každoročne od roku 2012 a je najväčší v Európe, sa spojili dve výnimočné umelkyne. Gali May Lucas sa venuje umeleckým inštaláciám a Karoline Hinz je sochárka. Spoločne vytvorili súsošie, kde ľudia uprene hľadia na obrazovku svojho telefónu a majú ním osvetlenú tvár. Nazvali ich „Absorbed by light“, čo znamená Absorbovaní svetlom.

Gali si pri ceste do práce všímala, ako ľudia spolu nekomunikujú a každý má v ruke smartfón. Stáva sa to v autobusoch, v parku, dokonca pri chôdzi… To sa stalo jej prvotnou inšpiráciou. Preto boli sochy vytvorené v životnej veľkosti a pred budovou Ermitáže sa s nimi fotografujú mnohí náhodne okoloidúci.

Sochy ľudí závislých na mobilných telefónoch

View this post on Instagram

New project! “Absorbed by light” is an installation by @galilucas for this years @amsterdamlightfestival , executed by me in my Berlin studio. It’s a scene typically encountered today on a regular basis where people find themselves much rather interacting with their smartphones instead of each other. Ironically, Gali found my work over half a year ago via instagram and commissioned me to bring her idea to life. I am insanely happy that we got to work on this together and can’t thank you enough for being the kind person you are🖤 the Amsterdam Light Festival is running until January 20th and you can find the installation in front of the Hermitage museum, lit up every night. Feel free to take a seat. And don’t forget to take the whole route to see some spectacular artworks all over the city!🌌 (First picture by Janus van Eijden, second by Richard Rigby)// #absorbedbylight #galilucas #propshopberlin #amsterdamlightfestival #sculpture #sculptor #fiberglass

A post shared by Karoline Hinz/Prop Shop Berlin (@karolinehinz) on

Stránka umelkyne a foto © Karoline Hinz

Zdroj / Súsošia z Festivalu svetiel v Amsterdame: boredpanda

ZDIEĽAJ NA: