Návod, ako vytvoriť rozkošných sobíkov jednoduchým papierovým pletením

Pletenie z papiera je populárne pre svoju nenáročnosť, variabilnosť a nízku cenu materiálu. Ten nemusíte ani kupovať, vystačíte si aj so starými novinami alebo letákmi, ktoré každodenne nachádzame v poštových schránkach. Výroba roztomilých sobov sa skvelo hodí aj na hodiny výtvarnej výchovy. Sú jedným zo symbolov zimy a pri papierovom pletení si deti precvičia jemnú motoriku.

Na soby z papierových ruličiek budete potrebovať:

 • 12 papierových ruličiek dlhých minimálne 20 cm,
 • malú kartónovú krabicu,
 • lepidlo,
 • nožnice,
 • štipce,
 • hrubú ihlu.

Návod ako postupovať

 1. Malú kartónovú krabicu prevrátime a do jej dna urobíme 4 zárezy vzdialené od seba asi 1 cm. Cez tieto zárezy prestrčíme štyri papierové ruličky.
 2. Ďalšiu papierovú rolku preplietame cez štyri ruličky, akoby sme vyplietali košík alebo tkali – teda jej koniec prilepíme k jednej z prostredných vertikálnych roliek a prichytíme štipcom. Po zaschnutí preplietame horizontálnu rolku striedavo spredu a zozadu okolo jednotlivých vertikálnych roliek. Keď dôjdeme na koniec horizontálnej rolky, nastokneme na ňu ďalšiu papierovú rolku. Môžeme ju prichytiť aj lepidlom, ale nie je to nevyhnutné.
 3. Takto zhotovíme jedenásť riadkov a potom „nohy“ sobíka vytiahneme z krabice, ktorou sme si pomáhali. Na ich konci urobíme uzlík – kopýtko.
 4. Vertikálnu ruličku, ktorá je úplne vľavo skrátime na 1,5 cm, ohneme a zastrčíme do výpletu – vytvoríme tak chvostík.
 5. Vertikálnu ruličku, pôvodne druhú zľava, ohneme v pravom uhle. Tak vytvoríme chrbát sobíka. Potom ju ohneme v pravom uhle ešte raz a pripojíme k vertikálnej rolke, ktorá je v poradí tretia zľava.
 6. Pokračujeme vo vypletaní krku.
 7. Po dvanástich prepleteniach zastrčíme z pravej strany krku ďalšiu papierovú rolku, ktorú potom ohneme v tvare písmena U – bude tvoriť papuľku soba. Tú tiež vypletieme.
 8. Pokračujeme vo vypletaní hlavy – rovnako ako to bolo v prípade krku.
 9. Ostanú nám vytŕčať dve papierové ruličky na oboch stranách. Skrútime ich a na ich koniec kvapneme trochu lepidla, aby sa nerozkrúcali. Prichytíme ich štipcami, pokiaľ nezaschnú.
 10. Z inej papierovej rolky vystrihneme 2,5 cm dlhé kúsky a pozastrkujeme ich do parožia – pomocou hrubej tupej ihly vytvoríme na skrútenom paroží očká a cez ne potom prestrčíme kúsky papiera.

Návod na trpaslíka nájdete TU

Zdroj / Soby z papierových ruličiek: stranamasterov.ru

ZDIEĽAJ NA: