Snívate o spánku bez bolesti chrbtice? Máme pre vás riešenie

Zdravý spánok je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Kvalitný nočný odpočinok nám pomáha načerpať energiu a pripraviť sa na nový deň. Často sa však stáva, že namiesto obnovenia sily, sa prebúdzame so stuhnutým a bolestivým chrbtom. Aby ste sa vyhli tomuto nepohodliu, ponúkame vám niekoľko užitočných tipov, ako spať tak, aby nočný odpočinok nebol dôvodom pre bolesť.

Správna posteľ a matrace sú základ

Jedným z najdôležitejších faktorov pre zdravý spánok je výber správnej postele a matracov. Nie všetci však vedia, aké kritériá by mali tieto doplnky spĺňať. Predajca v obchode vám nemusí  odporučiť to najlepšie riešenie, dobré je teda sa poradiť so skutočným odborníkom, ktorý má v tomto smere dlhoročné skúsenosti z praxe a školenia.

Ak teda hľadáte takúto pomoc aj vy, pretože si vaša chrbtica vyžaduje naozaj profesionálny prístup, navštívte dobrú ortopedickú ambulanciu Bratislava. ORTOINOVA je súkromná ambulancia so špecializáciou na liečbu kĺbov, osteoporózy a celého pohybového aparátu prostredníctvom modernej biologickej liečby. Odborníci na odstránenie bolesti kĺbov vám však môžu a určite poradia aj v tom, ako si vybrať kvalitné matrace a posteľ, ktoré budú podporovať vašu chrbticu a zabezpečia optimálnu polohu tela počas spánku.

Čalúnené postele pre dodatočný pohodlnejší spánok

Ak hľadáte luxusnejší spôsob, ako zlepšiť svoj nočný odpočinok, zvážte investíciu do kvalitných čalúnených postelí. Tieto postele dodajú vašej spálni štýlový vzhľad a zároveň prispejú k celkovému pohodliu. Aj voľba postele s kvalitným čalúnením tak môže zabezpečiť podporu pre vašu chrbticu a zamedziť prebúdzaniu s bolesťami.

Mnohé z týchto postelí sú navyše so zabudovaným úložným priestorom, takže okrem vytvorenia ideálnych podmienok na nočný odpočinok, si v modernej spálni užijete aj dostatok úložného priestoru, čo mieru vášho pohodlia a správneho uvoľnenia zvyšuje.

Správna poloha

Aj poloha, v akej najčastejšie a najradšej spíte, môže mať výrazný vplyv na vašu chrbticu. Najlepšou polohou pre väčšinu ľudí je spánok na boku s miernym ohnutím nôh, pretože zachováva prirodzenú krivku chrbtice a minimalizuje tlak na medzistavcové platničky.

Najhoršia poloha spánku pre chrbticu je naopak a obvykle na bruchu. Práve v takomto stave je na chrbticu vytváraný neželaný tlak, napätie a stres. Ohrozené je aj špecifické zakrivenie chrbtice, zvýšené napätie svalov so sprievodným stuhnutím krku a celkovou bolesťou chrbta.

Význam vankúša

Výber správneho vankúša a podložky môže tiež ovplyvniť vašu pohodu počas spánku. Vankúše s dostatočnou oporou pre krk a hlavu pomáhajú udržiavať správnu polohu chrbtice. Rovnako aj podložky pod kolená alebo chrbát môžu pomôcť uvoľniť stres na chrbtici.

Rutina roztiahnutia a posilňovania tela pred spaním

Aby ste sa necítili po prebudení ešte horšie ako pred vstupom do postele, okrem vyššie spomenutých tipov je dobré tiež svoje telo poriadne a pritom šetrne ponaťahovať. Na tento účel stačí vykonať jednoduché rozťahovacie cviky alebo jemné posilňovanie, ktoré uvoľní napätie v svaloch a pripraví chrbticu na správny odpočinok. Ale pozor, pred spaním sa intenzívnemu cvičeniu vyhnite, pretože vás zbytočne rozruší.

Zdroj obrázkov:

1.Prostock-studio/Shutterstock.com

2.Dariusz Jarzabek/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov