Recept na domáci slivkový lekvár bez pridaného cukru!

Zabudnite na presladené džemy a lekváre z obchodu. Tento slivkový lekvár zachováva ich prirodzený obsah ovocného cukru, ku ktorému nemusíte pridávať ani kocku rafinovaného bieleho cukru. Podobný postup môžete vyskúšať aj s inými druhmi ovocia, napríklad s marhuľami, ale jedine u sliviek vám môžeme zaručiť skutočne sladkú dobrotu.

Na slivkový lekvár bez cukru budete potrebovať:

  • 4 kg zrelých odkôstkovaných sliviek,
  • 1/2 čajovej lyžičky škorice (voliteľné),
  • 1/2 čajovej lyžičky mletých klinčekov (voliteľné),
  • 2 – 3 polievkové lyžice rumu (voliteľné).

Návod ako postupovať

1. Slivky umyte, odkôstkujte a pripravte s päťlitrový hrniec.

2. Slivky nasypte do hrnca a nechajte ich zohrievať. Zamiešajte ich iba občas. Po desiatich minútach miešajte častejšie a zmes priveďte do varu. Varte na miernom ohni pokiaľ lekvár nezačne tuhnúť. Ak chcete, pred koncom varenia pridajte korenie a rum – tieto ingrediencie však môžete úplne vynechať. Nejde o náhradu cukru, iba o vylepšenie chuti.

3. Horúci lekvár nalejte do zaváraninových pohárov, zavrite a vložte do rúry predhriatej na 100°C. Nechajte ich tam hodinu, potom rúru vypnite a lekvár v nej nechajte úplne vychladnúť.

4. Lekvár skladujte v suchu a tme. Vydržia tak aj niekoľko rokov.

5. Pamätajte na to, že lekvár pri varení pobubláva a strieka, preto si ochráňte si ruky rukavicami. Skvelo chutí v koláčoch, na chlebíku i na palacinkách. Dobrú chuť!

Zdroj / Recept na slivkový lekvár bez cukru: coolinarika

ZDIEĽAJ NA: