Recept na domáce slané karamelky – jemné, žuvacie pochúťky, ktoré skvelo vyvážujú sladkú a slanú chuť!

Žuvacie slané karamelky sú splneným snom každého gurmána. Hoci to tak na prvé počutie nemusí znieť, kombinácia slanej a sladkej chuti sa dokonale dopĺňa. Aby ste dosiahli dokonalý výsledok, investujte do potravinárskeho teplomera, ktorý vám pomôže odhadnúť, kedy je čas karamel zložiť zo sporáka.

Ingrediencie:

 • 240 ml šľahačkovej smotany – vyberte takú, ktorá má aspoň 36% tuku,
 • 56 g masla,
 • 1/4 čajovej lyžičky soli,
 • 60 ml vody,
 • 60 ml kukuričného sirupu,
 • 345 g bieleho kryštálového cukru,
 • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu,
 • 1 polievková lyžica likéru (voliteľné),
 • soľ na posypanie, ideálne hrubozrná, čerstvo pomletá.

Postup

 1. Malý štvorcový plech na pečenie vysteľte papierom na pečeni a zľahka ho potrite olejom, aby sa naň karamelky neprilepili. Nevynechajte žiadnu plochu, potrite aj boky formy.
 2. V malej panvici zohrejte smotanu s maslom a štvrť lyžičkou soli. Zohrievajte kým sa maslo neroztopí a potom odstavte.
 3. Vo veľkom hrnci (použite naozaj veľký hrniec, zmes bude bublať a rásť do výšky) zmiešajte vodu s kukuričným sirupom a cukrom. Cukor nasypte do stredu hrnca a snažte sa vyhnúť tomu, aby bol na bokoch hrnca čo i len jeden kryštálik. Ak by sa tam predsa nejaký dostal, odstráňte ho napríklad štetcom.
 4. Do hrnca vložte teplomer vhodný na meranie teploty cukríkov. Na sporáku nastavte stredne vysokú teplotu a cukrovú zmes už nemiešajte. Po minúte sa začnú tvoriť bublinky pri okrajoch hrnca a postupne sa budú šíriť až do stredu. Stále zmes nemiešajte.
 5. Keď cukrová zmes dosiahne teplotu 150°C, znížte teplotu a opatrne primiešajte smotanovú zmes. Karamelky budú v hrnci bublať a prskať, preto si dávajte veľký pozor pri manipulácii s nimi. Keď sa navzájom prepoja, už ich viac nemiešajte.
 6. Karamelová hmota bude hotová keď dosiahne teplotu 118 – 120°C. Vtedy ju zložte z pece a pridajte do nej vanilkový extrakt a likér. Premiešajte ich, ale nedotýkajte sa vareškou dna hrnca. Potom karamel prelejte do pripravenej vystlanej formy. Nezoškrabujte pritom pripálené čiastočky z dna hrnca. Likér môžete úplne vynechať.
 7. Karamelky naliate do formy párkrát pobúchajte po linke, zbavíte sa tak vzduchových bubliniek.
 8. Karamelky nechajte 30 minút postáť, potom na ne nasypte soľ.
 9. Pred krájaním ich nechajte tuhnúť ďalšie 2 hodiny. Po pokrájaní ich môžete zabaliť do voskovaného papiera. Dobrú chuť!

Slané karamelky

Zdroj / Recept na slané karamelky: youtube

ZDIEĽAJ NA: