Skialp oblečenie: Aké kúsky by vám nemali chýbať?

Chystáte sa na hory? Nepodceňte svoju výbavu. Oblečenie skialpinistu musí byť funkčné za slnečného jarného dňa, za treskúceho mrazu, aj v snehovej fujavici, o tom niet pochýb. Viete o tom, čo platí – neexistuje zlé počasie, len nevyhovujúce oblečenie…

Ak ste v horách často, oplatí sa zaobstarať si kvalitné oblečenie Karpos, neodporúča sa vyberať menej kvalitné odevy. Funkčné oblečenie prvotriednej kvality vám vydrží dlhšie ako len pár sezón. Značka Crazy idea je takisto skvelou voľbou, ktorá sa vám oplatí.

Funkčná spodná bielizeň je základ

Spodná bielizeň, tričko s krátkym a dlhým rukávom – tieto kúsky vám nemôžu chýbať. V súčasnosti je na trhu skvelá merino vlnená bielizeň, ktorá svojimi vlastnosťami tromfne syntetické tkaniny. Výborne drží teplo, jej termoregulačná schopnosť je vysoká, hreje aj keď je mokrá a výborne odvádza pot. Dôležité sú kvalitné podkolienky, ktoré sú kompresné a odvádzajú pot. Kvalitná spodná bielizeň má vždy ploché švy a ploché gumy, musíte sa v nej cítiť príjemne a nesmie vás obmedzovať v pohybe.

Aké sú ďalšie vrstvy?

Bunda a nohavice by mala byť z materiálu typu softshell, vďaka ktorému vás neprefúkne, takéto oblečenie je  priedušné, pružné, odolné proti oderu, hrejivé, nepremokavé. Skvelé vlastnosti softshellu oceníte hlavne pri jarných túrach, kedy panuje teplejšie počasie, no stále ešte fúka vietor. Na čo by ste si mali potrpieť? Podstatné sú pri nohaviciach výstuhy na kolenách, zídu sa vám aj traky. Vedeli ste, že sa vám zíde viac sivá farba ako čierna, ktorá pohlcuje teplo?

Čo navrch?

Membrána Gore-Tex alebo Dermizax je ideálna, nakoľko nepremoknete a neprefúkne vás. Túto vrstvu nepodceňujte, napriek tomu, že vrchné oblečenie nosievate v batohu a obliekate si ho na softshellovú za silného mrazu a vetra. Vrchná bunda musí byť pevná, no zároveň ľahká, výhodou je, ak má vetracie otvory.

Toto majte na pamäti

Ak už ste si zaobstarali funkčné oblečenie, nesmie vám chýbať ani čiapka, multifunkčná šatka, kukla, tenké rukavice najlepšie zo softshellu, jeden pár nepremokavých rukavíc, náhradná bielizeň a tričko. To, ako sa vám na svahu bude dariť, závisí aj od technického prevedenia oblečenia. Oplatí sa staviť na oblečenie Karpos, ktoré je vyrobené z kvalitných materiálov, spracovanie je prvotriedne podobne ako pri oblečení Crazy Idea. Obe spoločnosti ponúkajú kúsky, ktoré sú perfektne spracované plné „vychytávok“. A nezabudnite, na horách platí jedno – čím horšie počasie, tým viac sa prejaví kvalita oblečenia, preto výber kvalitnej značky nepodceňujte.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov