S láskou šité bábky, ktoré majú dušu

„Ja tvorením žijem už od malička, kedysi som často trávila čas s maminou vo výtvarnej a keramickej dielni. Pozorovala som ju doma, pri tvorení a obdivovala jej ladnosť a krásu, ktorú do všetkého vkladala. Keď rodičia umreli, vychovávali nás starkí. Tvorila starká a starký tiež. Bol ľudový rezbár a ja som bola zakaždým fascinovaná, ako dokázal kúskom dreva vdychovať život.“ vraví umelkyňa zo Slovenska Zuzana Almáši Koreňová, ktorej tvorbu a život Vám priblížime prostredníctvom nasledujúcich odstavcov, ktoré budú popreplietané fotografiami jej diel.

Zuzana Almasii Korenova site babky 33Zuzana Almasii Korenova site babky 3

Vždy som túžila vytvárať niečo SVOJE – neokukané, jednoducho originálne a také, ktoré prehovorí k ľuďom tak, že tomu nebudú vedieť odolať. Som kozorožec, čím zložitejšie, tým pre mňa väčšia výzva. Navyše mám problém s priestorovou orientáciou, preto som „odkázaná“ k minimalizmu Ten sa tiahne celým mojím tvorením. Nikdy ma nebavilo robiť tzv. sériové veci, lebo to je pre mňa nuda a stagnácia. Prešla som si rôznymi technikami a materiálmi. Vždy som tiež obdivovala ľudí, ktorí vedeli šiť, preto som nabrala v sebe odvahu a moje prvotiny boli šité sošky. Tešila som sa z každej jednej postavičky, no niečo mi na nich stále chýbalo – končatiny, ale pohyblivé. Bábky teda dostali aj svoje ruky a nohy. A navyše, ja som vždy chcela nosiť okuliare (ľudia si pri tejto informácii ťukajú po čele, že môžem byť rada, keď ich nemusím nosiť). Moje bábky teda dostali aj okuliare. Zrazu som pocítila, že to je ten správny prvok, ktorý bude všetky ďalšie sprevádzať a bude ich neoddeliteľnou súčasťou. Navyše, zakaždým, keď sa pozriem na tieto bábky, vidím v nich seba, keď som bola malá a v zápätí zlom, keď som zrazu rýchlo, ako 13 ročná musela dospieť.

Zuzana Almasii Korenova site babky 10

Prvé, ešte bezokuliarové bábky – ON a ONA – Nebo a Zem – Dokonalá harmónia – Posvätné spojenie – Boh – Bezvýhradná Láska (alebo ako chcete) – sa vo mne, v mojej duši objavili, keď som sa už nejaký čas vnútorne intenzívne zaoberala sama sebou a svojim vnútrom. Siahla som do hĺbky svojej duše a začala som sa vedome vyrovnávať so stratami, strachmi z minulosti a obavami z budúcnosti. Skrátka, zistila som, že je nádherné žiť v prítomnosti s vedomím milovania sa taká, aká som. Toto poznanie vo mne zapálilo nesmierny pokoj a prvýkrát v mojom živote som pri tvorení pociťovala neopísateľné emócie. Keď som tieto postavičky postavia k oknu a pozerala na ne v protisvetle, rozplakala som sa. Uvedomila som si, že takto asi vyzerá Láska – slobodná, bezvýhradná. Taká, ktorá dovolí každému ísť svojou cestou, lebo vie, že ich duše to aj tak nikdy nerozdelí.
http://www.zuzanaak.blogspot.sk/2014/04/cesta-lasky.html

Zuzana Almasii Korenova site babky 16 Zuzana Almasii Korenova site babky 17

Postavičky okamžite vyvolali úžasnú spätnú väzbu mnohých ľudí a to ma presvedčilo o tom, že sa mi podarilo u seba vydolovať a vyjadriť duchovno spôsobom, ktorý vedia prijať aj iní vnímaví ľudia.

Nikdy netvorím podľa nákresu, vždy je to intuitívne. Rovnako vznikla séria postavičiek pod názvom Strážcovia duší. Postavičky mali dušu už v základoch a bol o ne okamžitý záujem ešte pred ich dokončením, kedy postupne dostávali svoje mená. Po ich dokončení som mala veľkú potrebu napísať o nich príbeh. Ja ale také príbehy písať neviem a bolo mi cudzie, aby písal niekto, kto sa s nimi „nerozprával“ už počas ich zrodu. Preto som zvolia (pre mňa) jednoduchšiu alternatívu a začala som písať ku každej osobitú charakteristiku. Teraz z hlavy by som ani jednu z nich nevedela zodpovedne zopakovať, pretože tie slová išli zo mňa podchvíľou, akoby mojimi ústami rozprávali samotné bábky. Kamarát ich nazval „Tvoje deti“. Každá z bábok si našla svoju majiteľku alebo majiteľa a to tak, že sa v nich tí konkrétni ľudia nejakým spôsobom našli.
http://www.zuzanaak.blogspot.sk/2014/07/strazcovia-dusi.html

Zuzana Almasii Korenova site babky 32 Zuzana Almasii Korenova site babky 30 Zuzana Almasii Korenova site babky 31

Povedala som si, že to je to, čo ma pri tvorení napĺňaodovzdať dielo do správnych rúk a srdcu, ktoré ho bude milovať tak, ako by bolo jeho súčasťou. Začala som teda tvoriť ďalšie tematické série.

Ďalšia séria WinterStorm sú bábky, ktoré predstavujú živly Oheň, Zem, Vietor, Voda – pochádzajúce z Jednoty – zároveň sú to časti každej ženy i muža. Tieto bábky sú ale ženské a mojim želaním bolo vyzdvihnúť a prebudiť podstatu a Lásku v každej žene, ukázať jej, že keď sa začne milovať a vážiť si svoju dokonalosť, stane sa Vedomou ženou – váženou, uctievanou, milujúcou i milovanou. Bábky mali opäť úspech a dostala som aj špecifické požiadavky na výrobu bábok pre konkrétne osoby. Teší ma, že z mojich bábok cítiť energiu, ktorú do nich vkladám s veľkým rešpektom a pokorou. Objednávajú si ich ľudia, ktorí veria, že im bábka spríjemní chvíle, dodá energiu, upokojí uponáhľanú myseľ. Šité bábky sa stali akýmsi talizmanom prinášajúcim pokoj a lásku.

Keď sa na ne človek pozerá, má potrebu ich ochraňovať, zaobchádzať ako s bytosťou, ktorá sa môže kedykoľvek rozplynúť, rovnako ako človek. Zároveň Vám svojim šibalským a rovnako múdrym pohľadom pozerajú do duše tak hlboko, že máte pocit, že pred nimi nič neukryjete. Toto všetko má viesť človeka k poznaniu a uvedomeniu si, že sme tu len na krátkej návšteve a preto sa má správať úctivo k svojmu vlastnému žitiu a rovnako tak k žitiu iných ľudí, bez rozdielu.

Zuzana Almasii Korenova site babky 18 Zuzana Almasii Korenova site babky 19

Zaujímavé postrehy od majiteliek bábik:

„Mám dve bábky, ktoré mi od prvého momentu pripomínali mňa s dcérou. Matka – múdra zrela žena kráľovná a Dcéra – krehká jemná, občas rozmaznaná a precitlivelá princezná. Obidve však hrejivé a krásne duše. Práve som prechádzala obdobím sebauvedomenia, keď sa zjavili tieto dve bábky, ktoré mi jasne dali najavo, v čom ja ako matka musím urobiť zmenu. Dovtedy som si neuvedomovala, respektíve bála sama pred sebou otvorene priznať, že moja dcéra ma zrkadlí. Mala som strach si toto ako matka priznať, lebo dcéra mi v podstate ukazovala, v čom som zlyhala a kde sú moje slabé miesta. Popierala som svoju časť, lebo toto pre mňa znamenalo byť slabá a zraniteľná, čo je na druhej úrovni aj život ohrozujúce. Takže zvedomenie sa, že JA SOM princezná, ale zároveň som dosť silná, aby som dokázala chrániť samu seba, postarať sa o seba, prišlo v tom období vo veľkej miere práve cez tvoje bábky. Týmto sa naplnila úloha, ktorá dovoľuje ne aj mojej dcére posúvať sa vred svojim smerom.“

„Darovala so EDEN mojej priateľke, ktorej bábka pripomína mňa. Sme ako sestry. Najskôr som bábku mala niekoľko dní doma. Bábky majú svoju dušu, vedia sa človeku prihovoriť, až ho niekedy zmrazí, lebo sú ako živé a človek má pocit, že to malé stvorenie o ňom všetko vie. Idú z nich neskutočne dobré energie, ktoré do nich vkladáš, vyžarujú lásku, ktorá mnohým veľmi chýba.“

„Dostala som bábku na narodeniny. Pozerala som sa po nich už nejakú dobu a sila myšlienok je naozaj veľká, lebo zakrátko som jednu bábku dostala do daru. Mám ju položenú na mieste, aby som ju mala väčšinu dňa na očiach. Ja som veľmi energická osoba a bábka ma spomaľuje. Dostávam od nej pokoj a často ma núti premýšľať o svojich prioritách a o tom, ako svoj život dostať do takého tempa, aby som popri povinnostiach mala čas aj sama pre seba. Akoby stále na mňa dohliadala a dávala pozor. Párkrát som sa pristihla, ako sa s ňou rozprávam. Potom som si uvedomila, že sa rozprávam sama so sebou a nachádzam v sebe odpovede na mnohé, dovtedy nezodpovedané otázky.“

„PiPi mi pripomína mňa, keď som bola mladšia a svet bol gombička. Žijem rýchly život, som rozkúskovaná na mnoho smerov a mnoho aktivít, denne chodím domov neskoro večer a do noci ešte pokračujem v pracovných povinnostiach. PiPi mi robí spoločnosť a doviedla ma do stavu, kedy sa na mňa z police kriticky, zároveň huncútsky pozerá, prevŕtava ma svojim žiarivým pohľadom a donúti ma aspoň na chvíľu zastaviť čas, aby so sa v pokoji najedla a dala si kávu alebo čaj.“

„Keď si pre mňa šila bábku, rodila som sa akoby s ňou. Dávala si do nej moje vlastnosti. Mať bábiku znamená mať spriaznenú dušu vždy poruke . je to pocit ochrany, pomoci a spolupatričnosti. Jej prítomnosť odpudzuje strach a zlé myšlienky. Ona je človek, ktorý ju má nablízku. Vzťah medzi SIS a mnou vyvoláva pocit spojenia a myšlienok. Sme navzájom prepojené v mysli a stotožnené rovnakými charakterovými vlastnosťami. Navzájom si dôverujeme a vo mne jej prítomnosť vyvoláva istotu . V oblečení nachádzam spojenie medzi mnou a vecami, ktoré milujem. Je to pre mňa pomoc po duchovnej stránke. Pocit bezpečia, že sa môžem o ňu oprieť, akoby ochrana môjho vnútra, ktoré pozná len ona. Je to pilier môjho bytia a moje stotožnenie vo vlastnostiach. Dodáva mi odvahu a pomáha pri rozhodovaní sa a uisťuje ma o správnych rozhodnutiach. Ľudia naokolo vidia, že ju mám a ja som spokojná. Ona je kus mňa.“

ZDIEĽAJ NA: