Severská inšpirácia: ako na štýlový a organizovaný domov

Minimalistický, praktický, pokojný a organizovaný. Taký je škandinávsky domov. Túžite po ňom tiež, ale bojujete s chaosom každodenného života a hravou živelnosťou detí? Potom ste na správnom mieste. Čítajte ďalej, a dozviete sa ako aj váš domov môžete premeniť na severskú oázu pokoja.

Kľúčom k čistému a harmonickému domovu je organizácia. Tá škandinávska začína hneď pri domových dverách. Namiesto povaľovania topánok na podlahe si kúpte štýlový botník. Vznikne vám tak aj ďalší odkladací priestor, na ktorý si môžete do misky alebo boxu dať kľúče a iné bežné nevyhnutnosti.

Zdroj: DesignVille.sk

Ďalším praktickým prvkom sú vešiaky, ktoré sa nielen postarajú o vaše bundy a kabáty, ale zároveň vám poskytnú príležitosť vyjadriť svoj vlastný osobitý štýl. Nástenné vešiaky The Dots od dánskej značky Muuto môžete vďaka širokej škále farieb veľkostí i materiálov rôzne kombinovať a na stene cez ne vytvoriť až umelecké inštalácie. Pre veselé a hravé duše tu je usmievavý vešiak Happy od značky Fritz Hansen v niekoľkých farebných prevedeniach. Okrem predsiene je perfektný aj do detských izbičiek a kuchýň.

Zdroj: DesignVille.sk

Severania upúšťajú od vstavaných skríň a nechávajú svoje steny dýchať. Ich domovy potom v kombinácii s dobre zvolenými svetlami, zrkadlami a minimalistickými doplnkami pôsobia ľahko a vzdušne vo všetkých ročných obdobiach. Do industriálne ladených obydlí skvele zapadne napríklad oceľovo-drevená komoda Enfold od Muuto alebo policová zostava Planner od Fritz Hansen. Do tých farebných zase komody z kolekcie Colour od dánskej značky HAY.

Zdroj: DesignVille.sk

Nepostrádateľnými pomocníkmi pri organizácii sú úložné koše. Obľúbenou dizajnovou stálicou sú štýlové koše z recyklovaných PET fliaš Restore, ktoré sú pevné a skvele držia tvar. Bez obáv do nich tak môžete naskladať deky, knihy, alebo napríklad nepotrebné nabíjačky a ďalšie káble. Ich oblý dizajn a plstený povrch dodajú miestnosti mäkkosť a prívetivý vzhľad.

Každá domácnosť ocení aj plastové úložné boxy Colour Crate od HAY. Sú k dispozícii v širokej palete farieb a niekoľkých veľkostiach, vďaka čomu si každý nájde ten svoj. A nebude chcieť zostať pri jednom. Hravé Crate boxy využijete v kuchyni, kde do nich môžete naukladať korenie alebo čaje, kúpeľni, kde sa postarajú o vašu kozmetiku alebo napríklad v detských izbách, kde pojmú všetky farby pasteliek.

Zdroj: DesignVille.sk

Do domácej kancelárie alebo dielne sa skvele hodí multifunkčný Sketch Toolbox, ktorý môžete navyše vďaka praktickému uchu prenášať podľa potreby. Poriadok na písacom stole vám pomôže udržať organizér Arrange, ktorý sa postará o všetky gumy, pripináčiky aj papiere. Praktickosť s eleganciou v sebe spája aj odpadkový kôš Shade od HAY, ktorý okrem svojej primárnej funkcie poslúži aj ako úložný priestor pre domáce potreby alebo napríklad kvetináč. S bielizňou vám zase pomôže kôš Basket.

Zdroj: DesignVille.sk

Namiesto kobercov od steny k stene, voľte (nielen) do obývacích izieb ideálne drevené podlahy a menšie koberčeky, ktoré sa ľahšie udržujú čisté. Vedľa pohovky alebo čítacieho kresla potom umiestnite jednoduchý oceľový stojan na noviny a časopisy Planner s vlnenou látkou a uchom, vďaka ktorému ho môžete ľahko premiestniť.

Aby ste predišli preplneniu svojho domova, obmedzte počet doplnkov na minimum. Kedykoľvek budete na vážkach, držte sa zlatého pravidla, že menej je viac. Vyberajte nadčasové kúsky s dôrazom na kvalitu a detail, ktoré budete mať naozaj radi a vo vašich domovoch si nájdu svoje miesto na dlhé roky.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov