Severská chôdza vyvetrá hlavu a dodá energiu

Chôdza utužuje zdravie a regeneruje celé telo, preto má stále viac priaznivcov vo všetkých vekových kategóriách. Turistika patrí k najbezpečnejšiemu druhu pohybu a je jedným z najobľúbenejších letných športov.

Zdroj obrázka: dreamstime.com

Letné obdobie nabáda ľudí čo najčastejšie chodiť do prírody. Pohľady na stromy, kvety, trávu a rôzne živočíchy upokojujú ľudské vnemy a zmysly. K príjemnej atmosfére prispieva aj spev vtákov, zurčanie potoka a šum vetra v korunách stromov. V takomto prostredí je radosť športovať!

Letná turistika

Letná turistika vyvetrá hlavu, odbúra stres a dodá množstvo energie. Jedná sa o ideálnu pohybovú aktivitu, ktorá pôsobí ozdravne na fyzické telo i psychiku. Chôdza posilňuje svaly a kĺby, zlepšuje pohyblivosť a ohybnosť, zvyšuje celkovú telesnú kondíciu. Podporuje kardiovaskulárny systém, dýchací systém, tráviaci systém a imunitný systém. Aktuálne sa medzi turistami stále väčšej obľube teší štýl nordic walking – severská chôdza. Jedná sa o dynamickú chôdzu, pri ktorej športovec používa špeciálne palice. Turistická palica je ľahká, no znesie aj extrémnu záťaž vo vysokohorskom teréne. Palice na turistiku sú k dispozícii buď vo fixnej dĺžke alebo v nastaviteľnej dĺžke, vyrábajú sa z ľahkých kovov. Po celý čas chôdze sú pripútané k dlani, pričom umožňujú ľahký pohyb vpred a vzad. Medzi najpraktickejšie modely patria modely s mäkšou rukoväťou.

Športové oblečenie

Pýtate sa, aké oblečenie je najvhodnejšie na letný turistický výlet v horách? Turista v horskom prostredí potrebuje okrem kvalitných nohavíc aj nepremokavú bundu, prípadne vestu. Turistické bundy a vesty voľte však s kapucňou. Športové vesty patria medzi najuniverzálnejšie športové oblečenie, ktoré je možné s čímkoľvek kombinovať. Či preferujete dlhšie alebo kratšie strihy, z praktického hľadiska je dobré voliť hlavne modely s vreckami. Čo sa spodného oblečenia týka, každý skúsený turista vie, že letné tričká a mikiny sú najvhodnejšie z pružných a priedušných materiálov. Medzi overené funkčné materiály patrí polyamid, polyester a elastan, ktoré majú výborné tepelnoizolačné vlastnosti a nie sú náročné ani na údržbu.

Kvalitná obuv

Turistická obuv musí mať nielen správnu veľkosť, ale aj správny tvar. Musí byť pevná, odolná a pohodlná, nesmie spôsobovať žiadne otlaky a odreniny. Dôležitá je tiež stielka a dostatočne hrubá, čo najmäkšia podrážka, ktorá zmierňuje nárazy aj na nerovnom povrchu v horskom prostredí. A podceniť netreba ani ponožky. Skvelým tipom sú Nike ponožky, ktoré sa vyznačujú vysokou kvalitou a dobrou rozťažnosťou. Vzdušné ponožky, ktoré výborne pohlcujú vlhkosť a verne kopírujú siluetu nôh, maximálne spríjemňujú aj dlhodobú chôdzu v náročnom teréne.

Zdroj obrázka: dreamstime.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov