Vyskúšaný recept na domáci šampón z ražnej múky. Umývajte si vlasy bez chémie, ekologicky a lacno!

Bežné šampóny obsahujú mnoho chemických látok, ktoré prenikajú cez pokožku do nášho tela. Pritom ich naše vlasy vôbec nepotrebujú – stačí im čistenie a odmastenie, ktoré môžete dosiahnuť aj použitím jednoduchších produktov. Vedeli ste, že na umývanie vlasov vám postačí ražná múka a trocha vody? A pritom sa to skutočne oplatí, pretože okrem absencie škodlivých látok sa môže pochváliť prítomnosťou tých prospešných.

Výhody ražnej múky

 1. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, E a vitamín K. Okrem toho tiež betakarotén, luteín, proteíny a omega-3 mastné kyseliny. Takto vlasy a pokožku hlavy vyživí a zlepší ich schopnosť regenerácie.
 2. Obsahuje panthenol (kyselinu panthenolovú teda vitamín B5), ktorý vlasy spevňuje a dodáva im lesk.
 3. pH 5,5 čo je podobné ako pH vlasov a pokožky hlavy, preto nenarúša ich prirodzenú štruktúru.
 4. Vlasy nevysušuje, pretože ich odmasťuje jemným spôsobom. Maz na seba naviaže a vymyjete ho vodou. Dôležité je nechať ju pôsobiť dostatočne dlho.
 5. Je to ekologické! Nebudete do odtokov splachovať žiadnu chémiu, ktorá škodí životnému prostrediu.

Na šampón z ražnej múky budete potrebovať:

 • Tri polievkové lyžice hladkej ražnej múky (na krátke vlasy stačia dve),
 • Vodu
 • Misku

Ako na to

 1. Čistú ražnú múku nasypte do misky a pridajte k nej trochu teplej vody. Zamiešajte a vytvorte hmotu podobnú horčici. Pasta by nemala byť veľmi hustá, ale ani úplne tekutá. Pracujte priamo v sprche – šampón je potrebné pripraviť si vždy čerstvý, inak sa z neho začne tvoriť kvások.
 2. Šampón naneste na mokré vlasy a vmasírujte až ku korienkom. Potom ho nechajte pôsobiť – múka vlasy odmastí a naviaže na seba nečistoty – a opláchnite. Postup opakujte dvakrát (hlavne ak vás trápia mastné vlasy).
 3. Ak máte pocit, že sa vám nepodarilo vymyť všetky čiastočky múky, suché vlasy ešte prefúkajte fénom (môžete použiť studený vzduch, ak váš fén ponúka túto voľbu).
Lucy Aitken

Extra tip

Keď sa chcete vyhnúť aj ostatným chemickým prípravkom, pripravte si domáci kondicionér. Máte hneď niekoľko možností:

 • Jablčný ocot
 • Pohár vody so šťavou z jedného citróna
 • Čierny čaj (pre tmavé vlasy)
 • Káva (pre tmavé vlasy)
 • Zelený čaj (pre všetky farby vlasov)

Ak k tomu pridáte čajovú lyžičku cukru alebo medu, môžete sa rozlúčiť aj s tužidlom z drogérie a vlasy si upravovať iba domácimi prípravkami.

Videá

Zdroj / Recept na šampón z ražnej múky: thefrisky | kanelstrand | vedomakreativita

ZDIEĽAJ NA: