90-ročná babička vytvára nádherné ručne vyšívané Temari gule, ktoré sú symbolom šťastia a priateľstva

Tieto nádherné vyšívané gule nazývané „Temari“ vyrobili šikovné prsty 90-ročnej babičky Chiyoe Kubota z Japonska. Hoci sa tieto komplikované vzorky naučila vytvárať až keď mala 60 rokov, stihla vyrobiť skoro 500 jedinečných gulí, ktoré starostlivo fotografuje jej vnučka NanaAkua. Poďme si trochu priblížiť toto umenie plné zručnosti, predstavivosti a bystrého zraku. Je veľmi zložité, stať sa uznávaným remeselníkom Temari v Japonsku a vyžaduje si to veľa času a zvláštne školenia a skúšky. Teraz táto babička učí ako dobrovoľníčka každý týždeň záujemcov, ako si vyrobiť vlastné Temari gule.

Temari znamená v preklade „lopta do ruky“ a tieto lopty sú vyšívané hračky pre deti vyrobené z hodvábnych kúskov starého kimona. Tradičné ľudové umenie Temari vzniklo v Číne a neskôr si našlo cestu aj do Japonska. Švíky, ktoré pôvodne len mali spájať hračku, sa stávali stále zložitejšie a krajšie, až Temari prekročilo svoju úlohu hračky a vyvinulo sa v naozajstný umelecký smer. Japonské aristokratické ženy sa dokonca zúčastňovali na súťažiach vo vyšívaní týchto malých umeleckých predmetov.

Vyšívané hračky Temari zvykli dávať v Japonsku rodičia svojim deťom na Nový rok ako symbol šťastia a šťastného života, priateľstva a vernosti. Niekedy výrobca vložil do vnútra Temari malý predmet ako zvonček alebo zrnká ryže a vyrobil tak krásnu hrkálku pre novorodeniatko. Podľa tradície sa do gule vkladali tiež tajné priania a želania na malých kúskoch papiera. Páči sa vám táto tradícia? Myslíte, že máme na Slovensku niečo podobné?


Návod ako na Temari gule

Zdroj / Ručne vyšívané dekoračné Temari gule: mymodernmet | thisiscolossal

ZDIEĽAJ NA: