Rio de Klin: Monumentálna socha Ježiša Krista, ktorá sa rozprestiera nad pokojnou oravskou prírodou

Nad obcou Klin, iba malý kúsok od Námestova, rozprestiera svoje ruky socha Ježiša Krista. Belostný monument je kópiou slávnej sochy z brazílskeho Rio de Janeiro, ktorú navštevujú každoročne státisíce ľudí. Slovenská verzia je treťou kópiou na svete, stojí v nadmorskej výške 686 metrov a meria úctyhodných 9,5 metra. Rozpätie rúk Krista, ktoré pôsobia akoby chránili celú Oravu i Slovensko, má 7 metrov. Spolu s podstavcom váži až 23 ton. Práca na soche začala v roku 2007. Autorom nápadu je miestny podnikateľ Jozef Sroka, ktorý tento objekt aj financoval.

Pokojnú atmosféru ešte viac umocňuje socha svätého otca Jána Pavla II. Od roku 2009 kľačí pred sochou Krista, akoby sa modlil. Obe sochy vytesal miestny ľudový rezbár Peter Ganobjak. Najskôr vytvoril železnú konštrukciu, ktorá bola zaliata do betónu a vyvezená na kopec. Obložili ju yporom a následne z nej vytesal sekerou a motykou obe postavy. Odvtedy sa tomuto miestu zvykne hovoriť aj „Rio de Klin“.

Socha Spasiteľa stojí na kopci Grapa, odkiaľ je za pekného počasia nádherný výhľad na oravskú prírodu, Roháče i Oravskú priehradu. Dovidíte odtiaľ aj do susedného Poľska, najmä do Zakopaného. Okolie sochy je upravené a môžete si tu oddýchnuť na lavičke či v altánku. Nechýbajú ani kvety, stromy a kríky. Skutočnou pridanou hodnotou je najmä pre veriacich kalvária s kaplnkou a zastaveniami krížovej cesty. Podľa turistov si na tomto mieste neodpočinie iba telo, ale aj duša.

Rio De Klin

Ilustračná fotografia: Milan Chudoba

Zdroj / Rio de Klin: naoravedobre | youtube | instagram

ZDIEĽAJ NA: