Rekonštrukcia starej vidieckej chalupy trvala viac ako 2 roky a stála za to. Pozrite na tú zmenu!

Dať starému domu druhú šancu na život chce veľa odvahy i financií. Napriek tomu to majiteľ tejto chalupy riskol a spolu s architektmi z ateliéru GEBAS atelier architects ju prerobil na krásny domov. Trvalo im to o niečo dlhšie ako dva roky. Chceli pritom zachovať pôvodný dizajn, ktorý mala ešte pred vojnou, ale zároveň priviesť moderné prvky, ktoré uľahčujú bežný chod domácnosti. Okrem toho sa rozhodli prerobiť podkrovie a kumbál na obývateľné izby, ktoré v súčasnosti prenajímajú. S rekonštrukciou začali v roku 2011 a skončili v roku 2013, keď do jazierka nasadili kvety. Ale poďme pekne po poriadku.

Chalupa sa nachádza vo východnom Podkrkonoší, teda v kraji, kde je pôda tvorená najmä červenou permskou hlinou a pieskovcovými kameňmi. Na obzore krásne hory a v chalupe mnoho dobových prvkov – bola postavená okolo roku 1760. To všetko majiteľov presvedčilo, aby si vybrali práve toto miesto v objatí prírody, hlboko v Čermnskom údolí, mimo rušnejšej obce. Najbližší susedia sú vzdialení približne sto metrov.

Na to, aby mohli rekonštruovať samotnú chalupu, museli najskôr zmeniť okolitý terén. Pokračovali výmenou strechy – trámov i škridiel – výmenou okien, tvorbou nových izieb, schodov… Až napokon prišla jar a s ňou aj sadenie rastlín v okolí domu. V tejto fáze už bola rekonštrukcia radosťou.

Keďže chata slúži aj ako maličký penzión, bolo potrebné oddeliť bývanie pre majiteľov a pre hostí. Majitelia si vybrali za svoj domov prízemie, kde majú okrem iného krásnu obývačku s červenou kachľovou pecou. Na tvorbu klenby stropu použili pôvodné tehly, ktoré tvoria rozprávkovú atmosféru. Rodinnú pohodu si tu môžu vychutnať aj návštevníci, ale ak túžia po súkromí, môžu si vybrať jeden z dvoch apartmánov na poschodí.

Podlaha je z masívneho dubu, okolo kuchynskej linky je zase praktickejšia keramická dlažba. Dekor dreva je zachovaný v celom interiéri a dominuje aj, často na mieru vyrobenému, nábytku. Hlboké parapety vyzývajú k posedeniu si pri okne, kde môžete pozorovať krásnu okolitú prírodu aj keď práve prší. Okná sú remeselne vypracované a do celkového dizajnu chalupy úplne zapadli.

Neoplotená záhrada voľne prechádza do lúky a lesa. Za domom sa môžu deti vyšantiť na detskom ihrisku, večer zase pri ohnisku opekať dobroty. No je tu i uzatvárateľný altánok s krbovým grilom a kúpacie jazierko so solárnou sprchou. Jednoducho – malý raj na zemi, vytvorený z rozpadajúcej sa chalupy!

Fotografie a zdroj / Rekonštrukcia vidieckej chalupy © gebasatelier.cz

ZDIEĽAJ NA: