Recept na domáci chlieb, ktorý máte hotový za 90 minút

Či ste už doteraz žili v domnienke, že pečenie chleba je alchýmia, preto sa odohráva v pekárňach uprostred noci, alebo ste to niekoľkokrát skúsili, ale výsledok bol neslávne tvrdý, suchý, spálený či vnútri surový – nehádžte flintu do žita – pečenie chleba nemusí byť ťažké!

Tento chlieb zvládne upiecť úplne každý, ale to nie je jeho jedinou silnou stránkou. Neobsahuje žiaden rafinovaný cukor – dosladíme ho medom, a navyše doň pridáme kokosový olej, ktorý mu dodá nielen príjemnú chuť, ale zvýši aj jeho nutričnú hodnotu. Napokon, 90 minút je v prípade pečenia chleba skutočne krátky čas a po jeho uplynutí vám v rukách ostane bochník veľký ako futbalová lopta, zvonku zlatistý a chrumkavý, zvnútra mäkký a jemný, avšak dostatočne pevný na to, aby sa ľahko krájal a nerozpadával sa pri natieraní.

Recept na domáci chlieb, ktorý máte hotový za 90 minút 2

Ideálneho spoločníka na nedeľný brunch si upečiete takto…

Pripravte si:

 • 1½ hrnčeka teplej vody (približne 45 °C),
 • 1 lyžica medu,
 • 2¼ lyžičky sušeného droždia,
 • 2 lyžice kokosového oleja,
 • 4 hrnčeky chlebovej pšeničnej múky,
 • 1½ lyžičky soli.

Postup na domáci chlieb

 1. V mise zmiešajte vodu, med a droždie tak, aby sa med rozpustil. Počkajte 5 minút a akonáhle začnú kvasnice pracovať, pridajte múku, kokosový olej a soľ. Cesto môžete spracovať ručne alebo pomocou kuchynského robota.
 2. Cesto dajte späť do misky, zakryte utierkou a nechajte pol hodiny kysnúť.
 3. Pracovnú plochu zľahka poprášte múkou, cesto vyklopte a môžete začať s hnetením, kým z neho nebude pevnejšia masa. Cesto potom zakryte utierkou.
 4. Rúru predhrejte na 200 °C. Ako začnete predhrievať, vložte do rúry pizza kameň alebo hrubšiu liatinovú panvicu.
 5. Cesto nechajte kysnúť pol hodiny.
 6. Po druhom kysnutí rýchlo premiestnite chlebík na pizza kameň, narežte na vrchu a pečte 25 minút pri teplote 200 °C. Pri panvici sa doba pečenia predlžuje o 10 až 15 minút (chlieb je hotový ak vnútorná teplota je klesne na 100 °C).
 7. Tip: Po upečení môžete bochník prikryť vlhkou čistou utierkou až do vychladnutia, čím kôrka zmäkne.
 8. Dobrú chuť!

Recept na domáci chlieb, ktorý máte hotový za 90 minút 3 recept na biely domaci chlieb 4Zdroj receptu na domáci chlieb, ktorý máte hotový za 90 minút: dontwastethecrumbs

zk

ZDIEĽAJ NA: