Jednoduchý recept na domáce arašidové maslo, po ktorom už na kupované ani nesiahnete!

Arašidové maslo je jednou z najobľúbenejších pochúťok a asi žiadny Američan si nedokáže bez nej predstaviť život, samozrejme ak nie je naň alergický. Domáce arašidové maslo si hravo vyrobíte sami doma, bude určite skvelé svojou chuťou a hlavne zdravé vďaka prírodným zdrojom bielkovín, vláknine, sacharidom a predovšetkým zdravým nenasýteným tukov. Bohaté je aj na vitamíny a minerály ako E, B1, B6 a horčík. Ak neviete o inom využití arašidového masla nezúfajte, existujú stovky receptov na rôzne slané jedlá či sladkosti, kde využijete práve toto maslo. Na výrobu arašidovej pochúťky Vám postačia 3 ingrediencie a výkonný mixér. Tak na nič nečakajte a pustite sa s chuťou do toho.

Pripravte si:

 • 450 g surových lúpaných arašidov,
 • pol lyžičky morskej soli (a možno ešte trochu navyše na dochutenie),
 • 1 až 2 lyžice arašidového, kokosového alebo iného oleja (voliteľné – nemusíme použiť),
 • 1 až 2 lyžice medu alebo iného sladidla (v prípade, ak chceme sladšie arašidové maslo).

Ďalšie možné prísady

 • 1 až 2 lyžice kakaa,
 • 1 až 2 lyžice škorice alebo iného korenia,
 • pokrájané kúsky čokolády,
 • niekoľko lyžíc nutelly.

Postup na domáce arašidové maslo

 1. Na začiatku je najlepšie si arašidy opražiť, pražením sa zvýrazní chuť a lepšie sa potom mixujú. Arašidy nasypeme na plech a dáme do predhriatej rúry na 180 °C pražíme ich približne 10 minút.
 2. Opražené arašidy nasypeme do misky kuchynského robota alebo do mixéra. Najprv ich najemno posekáme. Ak chceme mať v masle kúsky arašidov, dáme asi štvrtinu celkového množstva stranou.
 3. Kuchynský robot necháme bežať 1 minútu bez prestávky. Zo stien misky odstránime, čo sa na ne nalepilo. Arašidy budú rozomleté a suché.
 4. Potom ho pustíme na ďalšiu minútu a opäť odstránime zo stien misky, čo sa prilepilo. Konzistencia už bude trochu kašovitejšia ako pasta.
 5. Ďalej pokračujeme rovnakým spôsobom a opäť pustíme robot na jednu minútu. Vytvorí sa nám hladké a husté arašidové maslo.
 6. Pridáme soľ, olej, prípadne sladidlo a ďalšie prísady.
 7. Necháme robot bežať ešte 1 až 2 minúty, až bude maslo celkom hladké. Podľa chuti ešte dosolíme, prípadne pridáme ďalšie dochucovadlá. Môžeme pridať časť arašidov, ktoré sme si odložili a ešte niekoľkokrát krátko spustíme robot.
 8. Arašidové maslo uchovávame najlepšie v uzatvárateľných pohároch v chladničke. Vydrží niekoľko týždňov, ak ho do týždňa nespapáte.

Zdroj / Domáce arašidové maslo: thekitchn.com

ZDIEĽAJ NA: