Recept na čerstvé maslové croissanty

Keď počujeme slovo croissant, hneď si predstavíme jeden z najznámejších francúzskych šansónov, vôňu teplého pečiva, na ktorom sa práve roztápa malá kocka masla a vedľa v miske na nás čaká jemný marhuľový džem… Jednoducho – toto sladké pečivo so sebou nesie príjemnú atmosféru plnú pohody. Jeho francúzske korene ho k tomu priamo predurčujú, keďže ide o národ, ktorý si dokáže naozaj vychutnávať každodenné radosti života. Ak sa k nim chcete pridať môžete si už dnes pripraviť čerstvé croissanty, ktoré sú navyše rýchlo hotové. Príprava vám nebude trvať približne dvadsať minút, zvyšok času budete iba čakať.

Ingrediencie:

 • 250g chlebovej múky,
 • 150g masla pokrájaného na kocky,
 • 120ml vlažného mlieka,
 • 45g kryštálového cukru,
 • 25g čerstvého droždia alebo 7g sušeného droždia,
 • pol čajovej lyžičky soli,
 • 1 žĺtko,
 • polievkovú lyžicu mlieka.

Návod ako postupovať

 1. Droždie zmiešajte s cukrom. Pokiaľ používate čerstvé droždie, vytvorte s cukrom tekutú hmotu. Ak používate suché droždie, pridajte k cukru aj trochu mlieka a vypracujte ho do tekutej hmoty. Potom prilejte vlažné mlieko, zamiešajte a nechajte vychladnúť.
 2. K múke pridajte maslo a začnite spracovávať cesto. Pridajte zmes s droždím a ďalej vypracúvajte cesto.
 3. Hotové cesto zabaľte do alobalu a na 30 minút vložte do mrazničky.
 4. Dosku poprášte múkou a cesto na nej vyvaľkajte. Po vyvaľkaní preložte jeho štvrtinu z pravej strany smerom k stredu a rovnako štvrtinu z ľavej strany smerom k stredu. Znovu ho vyvaľkajte a preložte – tentokrát však štvrtinu zhora a štvrtinu zdola. Postup opakujte ešte trikrát – teda celkovo štyrikrát.
 5. Cesto poslednýkrát preložte, zabaľte do celofánu a nechajte cez noc v chladničke.
 6. Vychladené cesto rozvaľkajte do tvaru obdĺžnika, nakrájajte ho na trojuholníky a stočte.
 7. Pripravené croissanty poukladajte na papierom vystlaný plech. Prikryte ich alobalom a nechajte 2 až 3 hodiny odpočívať pri izbovej teplote.
 8. Žĺtko zmiešajte s troškou mlieka a potrite ním croissanty.
 9. Pečte ich 8 minút pri teplote 230°C a 10-15 minút pri teplote 190°C kým nemajú zlatohnedú farbu.

Zvonku chrumkavé, vnútri vláčne s maslovou chuťou – jednoducho skvelá pochúťka na raňajky alebo k popoludňajšej šálke kávy či čaju.

Recept na croissanty

Zdroj / Recept na croissanty: youtube

zk

ZDIEĽAJ NA: