Pripravte si francúzske čokoládové makarónky – elegantnú dobrotu pre všetkých maškrtníkov

Objímajú vás teplé slnečné lúče, v pozadí sa vypína Eiffelovka a vy práve v prúžkovaných šatách, s červeným rúžom na perách a bagetou vytŕčajúcou z nákupnej tašky vstupujete do voňavého obchodíka s pravými makarónkami… Krásna predstava, čo poviete? Na chvíľu vás prenesie do Francúzska, kde vznikol tento sladučký recept na chrumkavé koláčiky s lahodnými plnkami. Dnes si pripravíme čokoládovo – čokoládové a pre unavených pridáme aj trošku povzbudzujúcej kávy.

Na 25 kúskov francúzskych macarons potrebujete:

 • 125 g práškového cukru,
 • 50 g mandľovej múky – veľmi najemno pomletých mandlí,
 • 25 g nesladeného kakaa,
 • 66 g bielok – teda z dvoch veľkých vajíčok, izbovej teploty,
 • štipku soli,
 • 75 g kryštálového cukru.

Na čokoládový krém – ganache, si pripravte:

 • 120 g šľahačkovej smotany,
 • 120 g horkej čokolády posekanej najemno,
 • 1 polievkovú lyžicu zmäknutého masla (môžete vynechať),
 • 1 čajovú lyžičku instantnej kávy (môžete vynechať).

Takto sa to podarí

 1. Rúru predhrejte na 180°C.
 2. Pripravte si dva plechy vystlané papierom na pečenie – môžete si kúpiť alebo vyrobiť (narysovať pomocou ceruzky a okrúhlej makety) aj papier s predtlačenými kruhmi, ktoré vám pomôžu odhadnúť veľkosť makaróniek. Pripravte si aj cukrárske vrecko s hladkou špičkou širokou cca 12 mm.
 3. V kuchynskom robotovi meľte mandľovú múku, práškový cukor a kakao, kým si nie ste istý, že v sebe nemajú žiadne hrčky. Hotovú zmes preosejte do veľkej misky.
 4. Pomocou mixéra vymiešajte bielka kým sa nezačnú dvíhať, potom pomaličky pridávajte kryštálový cukor určený na cesto. Po dvoch minútach by mali byť dokonale vymiešané.
 5. Do bielok jemne vmiešajte suché ingrediencie pomocou lopatky na natieranie krémov. Keď je cesto hladké a nie sú tam kúsky nerozmiešaného snehu z bielkov, nalejte ho do cukrárskeho vrecka – aby sa vám ľahšie pracovalo, môžete ho postaviť do vysokého pohára.
 6. Na papier na pečenie naneste kolieska cesta s priemerom približne 2,5 cm.
 7. Niekoľkokrát plechom pobúchajte po stole, aby ste sa zbavili všetkých vzduchových bubliniek. Potom nechajte makarónky na vzduchu asi 20 – 30 minút, kým sa na nich nevytvorí „koža“. Na dotyk by už nemali byť mokré.
 8. Potom ich pečte 10 – 15 minút. Po upečení ich nechajte úplne vychladnúť a potom ich oddeľte od papiera.
 9. Ganache si pripravíte tak, že v malom hrnci zohrejete smotanu a instantnú kávu (môžete ju vynechať). Keď smotana začne na okrajoch bublať, nalejte ju na kúsky čokolády. Po minúte krém rozmiešajte. Ak chcete, môžete pridať aj maslo. Pred použitím nechajte krém úplne vychladnúť.
 10. Nájdite makarónky, ktoré sa k sebe hodia tvarom aj veľkosťou. Naplňte ich krémom. Potom ich nechajte aspoň jeden deň odstáť, aby sa chute navzájom prepojili. Ak ich skladujete v chladničke, podávajte ich až keď sa zohrejú na izbovú teplotu. Bon appétit!

Čokoládové makarónky

ZDIEĽAJ NA: