8 ranných rituálov, na ktoré by ste mali raz a navždy zabudnúť

Zlozvykov sa zbavujeme veľmi ťažko, pretože niektoré veci robíme bez toho, aby sme nad nimi vôbec premýšľali. Najmä ráno fungujeme ako automatické roboty – dáte si šálku čiernej kávy? Alebo cereálie s mliekom? Vyberáte si pol hodinu čo na seba? Možno práve tieto zvyky nie sú tým správnym štartom nového dňa, hoci na prvý pohľad vyzerajú neškodne. Preto sme pre vás spísali zoznam tipov, ako urobiť svoj deň o trochu lepším. Čomu sa treba vyhnúť?

1. Vynechanie rannej sprchy

Každý deň čelíme sérii otázok a problémov (pracovných aj mimopracovných), na ktoré musíme hneď reagovať. Podľa štúdie z Harvardu nám ranná sprcha pomáha rýchlejšie nájsť potrebné riešenia, pretože sme po nej aktívnejší a menej nás rozptyľujú vonkajšie okolnosti. Sprcha je ako instantná regenerácia a vďaka nej dostávame originálne nápady. Preto by sme ju ráno nemali vynechať.

2. Horúca sprcha

Teplá voda pôsobí relaxačne, ale ak si ju dáme ráno, bude sa nám chcieť zaliezť naspäť do perín. Studená sprcha je v tomto prípade oveľa lepšia. Osvieži, stimuluje aktivitu mozgu a zlepší aj imunitu. Studená voda menej vysušuje pokožku a podľa výskumov ľudia, ktorí sa sprchujú so studenou vodou, ročne schudnú takmer 5 kilogramov.

3. Dlhé kontrolovanie mobilného telefónu

Prvá vec, čo ráno urobíte, je kontrola mobilu? Lákajú nás sociálne siete, ale aj pracovné emaily. Je na čase prestať strácať čas sledovaním života iných ľudí, komentovaním a čítaním cudzích názorov, stresovaním sa prácou… Začnime žiť vlastný život! Ráno oveľa lepšie padne obľúbená hudba, trávenie času s rodinou alebo príprava chutných a výživných raňajok.

4. Strata času pri vyberaní outfitu

Stojíte pred otvorenou skriňou a netušíte, čo na seba… Z hodinového premýšľania sa stáva chaos, keď žehlíte blúzku, ktorú si aj tak neoblečiete a nič s ničím neladí. Pritom stačí zjednodušiť šatník podľa vzoru známych ľudí. Steve Jobs z Apple nosieval kombináciu riflí a čierneho trička, ktoré pokladal za svoju pracovnú uniformu. V prvom rade si rozdeľte šatník na pracovnú a voľnočasovú časť. V pracovnej by mali byť iba také kúsky, ktoré sa hodia do daného prostredia. Vždy vypraté, vyžehlené a pripravené na nosenie. Pravidelne svoj šatník kontrolujte a zbavte sa vecí, ktoré už nenosíte. Život vám uľahčí aj rozdelenie oblečenia podľa sezóny. V zime pravdepodobne nebudete potrebovať letné šaty.

5. Cereálie na raňajky

Zvyčajná porcia cereálií (teda asi 50 gramov) obsahuje približne štyri polievkové lyžice cukru. Mnoho cukru hneď z rána spôsobuje uvoľnenie inzulínu do krvi. Keď sa cukor spracuje, cítime sa unavene a letargicky. Mlieko, jogurt a čerstvé ovocie sa kvôli cereáliám taktiež stávajú nezdravými, keďže množstvo cukru ešte viac zvýšia.

Ako hovorí Chelsey Amer, je zdravšie dať si na raňajky trojuholník pizze ako misku cereálií. Pizza obsahuje proteíny, tuky aj cukry, preto je možné ju pokladať za vyvážené raňajky. Nesmieme však zjesť viac ako jeden kúsok. Možno sa vám toto prirovnanie zdá byť pritiahnuté za vlasy, ide najmä o racionálne rozdelenie jednotlivých druhov potravy. Môžete si dať napríklad praženicu, cottage cheese alebo mäso, ktoré neobsahuje veľa tuku.

6. Umývanie zubov po raňajkách

Po jedle je sklovina našich zubov zraniteľná, najmä ak raňajky obsahovali ovocie, citrusy alebo sladené nápoje. Kyselina citrónová a cukor totiž sklovinu naleptávajú. Namiesto umývania zubov by sme si mali vypláchnuť ústa vodou a vyčistiť medzizubné priestory niťou. Kefkou si zuby môžeme umyť až po 30 minútach.

7. Pitie čiernej kávy

Čierna káva na prázdny žalúdok zdvíha hladinu kortizolu, stresového hormónu zodpovedného okrem iného aj za pocity úzkosti. Je natoľko dráždivá, že môže viesť ku gastritíde. Najlepší čas na šálku kávy je až 3 – 4 hodiny po prebudení. Ak si neviete predstaviť ráno bez kávy, zrieďte ju aspoň mliekom alebo smotanou. Takto zmiernite jej negatívny vplyv na žalúdok.

8. Ustlať si posteľ

Keď si usteliete hneď po zobudení, vytvoríte skvelé miestečko pre plesne, pretože mastnota a pot z vášho tela, ktoré ostali na plachte a prikrývkach, sa nestihnú odpariť. Preto je najlepším riešením položiť perinu na stoličku a nechať plachtu i perinu obschnúť.

Inšpirovali sme vás? Ak áno a chceli by ste vo svojich ranných rituáloch urobiť malé zmeny, nezabúdajte na to, že nie je dobré chcieť zmeniť všetko naraz a okamžite. Doprajte si čas a každý mesiac zapracujte iba na jednej veci. Veľa šťastia!

Zdroj / Ranné rituály, na ktoré by ste mali zabudnúť: brightside

ZDIEĽAJ NA: