11 užitočných rád, ako zberať a uchovávať bylinky

Či už ich pestujete kvôli liečivým účinkom, ako prísady do kuchyne, alebo iba pre ich krásu a vôňu, vedieť ako ich zbierať a uchovávať je polovicou úspechu. Prinášame vám preto niekoľko zásadných princípov a pravidiel, ktoré vám zaručia skvelý výsledok.

1. Pravidlo jednej tretiny

Bylinky rýchlejšie znova porastú, ak z nich nenazbierate viac ako jednu tretinu. Ostane im tak dostatok lístkov na získavanie živín a bude sa im lepšie dariť. Výnimkou je pažítka, ktorá rýchlejšie narastie keď ju zostriháte na výšku jeden až dva centimetre od zeme a tiež mäta, ktorú je dobré ostrihať naraz.

2. Kedy začať zbierať?

U každej bylinky je to trochu inak, preto vám prinášame prehľadný zoznam tých najbežnejších.

Bazalka – keď dosiahne výšku 15 – 20 cm.
Pažítka – hneď ako je dostatočne hrubá na použitie.
Koriander – keď sú stonky dlhé 15 – 30 cm.
Levanduľa – po zakvitnutí ju môžete zbierať kedykoľvek.
Medovka – listy je možné zbierať počas celej sezóny rastu.
Oregano – výhonky je možné zbierať keď sú dlhé 9 – 12 cm, najlepšie uprostred leta.
Petržlen – kedykoľvek po dozretí listov.
Pepermint – kedykoľvek počas sezóny rastu, no najlepšie tesne pred kvitnutím.
Rozmarín – kedykoľvek.
Šalvia – počas prvého roka pestovania ju zbierame iba v malom množstve. Počas druhého a tretieho roka ju môžeme zbierať kedykoľvek.
Estragón – na jar sa objavia nové výhonky a odvtedy ho môžeme zbierať.
Tymián – kedykoľvek počas sezóny rastu, no najlepšie tesne pred kvitnutím.

3. Ako zbierať bylinky

Rozličné druhy preferujú rôzne zaobchádzanie. Listnaté bylinky, ako je bazalka zbierame po celých vrcholkoch, ktoré odtrhneme aj s lístkami. Bylinky s dlhými stonkami, ako petržlen, koriander alebo levanduľa, striháme vo výške dva centimetre nad zemou. Bylinky ako šalvia, tymián alebo oregano môžeme zbierať po jednotlivých lístkoch alebo po celých výhonkoch.

4. Kvet, semienka alebo listy

Bylinky zbierame na rôzne účely. Levanduľa a echinacea sú pestované hlavne kvôli ich kvetom a vôni, tá je najsilnejšia tesne pred kvitnutím, preto by sme ich mali zbierať práve vtedy. Bazalka nám dá viac listov ak z nej odtrhujeme púčiky kvetov. Oregano, tymián a mäta je najlepšie zbierať ešte pred kvitnutím, pretože sú voňavejšie. Semienka sú skvelým spôsobom na rozmnožovanie koriandra, patržlenu, bazalky a oregana. Posledné dve menované bylinky majú také drobné semienka, že je vhodné posadiť celý zrelý kvet, ktorý predtým vysušíme na tmavom mieste.

5. Zbieranie výhonkov

Je skvelým spôsobom rozmnožovania bazalky, rozmarínu a mäty. Stačí odtrhnúť výhonok bazalky, odstrániť z neho takmer všetky listy, ponechať iba dva alebo tri tesne pri vrchole a položiť do vody, kde sa zakorení. Štiepy rozmarínu a mäty môžeme rovno posadiť do zeme.

6. Vedieť kedy prestať

Odolné bylinky ako tymián a rozmarín môžeme zbierať počas celého roka, ale niektoré bylinky potrebujú fázu odpočinku. Napríklad šalviu a mätu by sme mali zbierať približne dva mesiace predtým, ako očakávame prvé mrazy a potom ich nechať odpočívať a pripravovať sa na zimu.

7. Sušenie byliniek

Je pravdepodobne najobľúbenejší a najrozšírenejší spôsob ich uchovávania. Skvelo funguje u byliniek s drevnatými stonkami ako rozmarín, oregano a levanduľa. Jednoducho odrežeme dlhé stonky, vytvoríme kyticu a zavesíme ju dole hlavou kým nevyschne. Bylinky, ktoré zbierame na sušenie nesmú byť orosené, aby sme sa vyhli ich plesniveniu.

8. Olej a maslo

Bylinky môžeme uchovávať aj v olivovom oleji alebo v podobe bylinkového masla. Táto technika udržiava farbu a chuť byliniek oveľa lepšie ako iné metódy. Bylinky nesmú byť mokré, pretože inak by sme mohli do oleja zaviesť baktérie. Preto je vhodné najprv ich usušiť.

9. Uchovávanie v octe

Bylinky jednoducho vložíme do fľaše, zalejeme octom a uzavrieme korkovou zátkou. Nezabúdajme na to, že bylinky budú musieť bojovať s chuťou octu, preto je dobré použiť jeho slabší koncentrát. K rozmarínu a bazalke sa hodí jablčný ocot.

10. Mrazenie byliniek

Chuť krehkých listnatých byliniek zachováme lepšie zmrazením než usušením. Existujú na to tri skvelé metódy:

a) potrite lístky olejom a vložte do mikroténového vrecka, ktoré naplocho vložíte do mrazničky,
b) bylinky s trochou oleja rozmixujte kým nevytvoríte pastu. Zabaľte ju do papiera na pečenie a zamrazte. Pred použitím z nej odrežte koľko potrebujete a zvyšok vráťte späť do mrazničky,
c) nakrájané bylinky rozdeľte do nádoby na výrobu ľadových kociek, zalejte vodou a zamrazte.

11. Soľ a cukor

Soľ nám pomôže zakonzervovať rozmarín, majorán a oregano. Do fľaše na zaváranie striedavo vkladáme vrstvy soli a čerstvých listov, kým ju nenaplníme. Iný spôsob je vložiť soľ a šesť lyžíc byliniek do mlynčeka a zomlieť ich spolu. V prípade sladkých byliniek, ako napríklad mäta, použijeme namiesto soli cukor.

Zdroj: Rady ako zberať a uchovávať bylinky / naturallivingideas

zk

ZDIEĽAJ NA: