Pysanky – tradičné ukrajinské veľkonočné vajíčka

Každá krajina je okrem iného výnimočná svojou kultúrou a tradíciami. Stále sú tu ľudia, vďaka ktorým sa zvyky posúvajú z generácie na generáciu a my preto ešte aj dnes môžeme obdivovať krásne výtvory a ozdoby. Medzi ne určite patria aj pysanky.

Pysankytradičné ukrajinské veľkonočné vajíčka. Dodnes ich aj na Slovensku vyrábajú zručné „pysankarky“ prevažne v rusínskych obciach na východe Slovenska. Aj keď v minulosti mali vajíčka u našich predkov magickú moc, dnes plnia len dekoračnú funkciu. Vajíčka sa zdobia viacerými metódami. Buď ide o batikovanie alebo voskovanie. Pri batikovaní sa nanáša vosk na vajíčko pomocou špendlíka. Následne, po zafarbení, sa vosk odstráni teplom a na vajíčku vznikne vzor. Druhou metódou, voskovaním, sa na vajíčko nanáša zafarbený vosk a vytvára sa tak reliéfny vzor. Obe techniky si vyžadujú trpezlivosť a šikovnosť. Aj v tomto smere existujú isté vylepšenia a ani zdobenie vajíčok sa nevyhlo inováciám. Ponúkame Vám video návody od Lorrie Popow na zdobenie vajíčok. Táto žena je profesionálka vo svojom fachu. Na nanášanie vosku používa „kistku“. Staršia verzia je z drievka a kovovej ostrej časti. Nad sviečkou ju nahrejete, naberiete si kúsok vosku a nanášate na vajíčko. Moderná verzia je elektrická, teda bez použitia sviečky. Elektrická kistka má dierku na naplnenie voskom a zahrievaním sa vosk roztopí a Vy môžete nanášať farbu na vajíčko.

Postup na pysanky

  1. Vajíčko musíte dôkladne umyť saponátom a opláchnuť vo vode.
  2. Na papieri ceruzkou vyfarbíte malú plochu a spodkom vajíčka túto plochu pretriete. Následne toto miesto pošúchate cez kopírovací papier. Vznikne Vám bod, ktorý treba prepichnúť.
  3. Prichádza rad na prepichnutie škrupinky. Opatrne vytvoríte ostrým predmetom alebo špeciálnou vŕtačkou v označenom mieste dierku.
  4. Zabudnite na klasické vyfukovanie cez 2 dierky. Keďže tu je dierka len jedna, potrebujete obsah vajíčka dostať von. Ako? Kompresorom. Opatrne priložíte hadičku s koncovkou k dierke a vnútro tým pádom dostanete von. Potom pomocou injekčnej striekačky opláchnete vnútro škrupinky. Necháte vysušiť.
  5. Na suchú škrupinku pomocou ceruzky nakreslíte vzory. Použiť môžete krajčírsky meter, aby boli ťahy ceruzkou presné.
  6. Nasleduje samotné farbenie vajíčka. Potrebujete včelí vosk (dajú sa zakúpiť rôzne farby) a kistkou ho nanášate na vajíčko.
  7. Potom vajíčko ponoríte do zafarbenej vody (voda + ocot + farbiaci prášok). Opäť pomocou kistky robíte na vajíčku ornamenty. Potom opäť namočíte do inej farby. A tak dookola.
  8. Pomocou fénu odstránite vosk a odkývajú sa Vám postupne farby, do ktorých ste vajíčko namáčali.
  9. Nakoniec vajíčko ošetríte špeciálnym ochranným prostriedkom a necháte 24 hodín vyschnúť. Škrupinka bude krásne lesklá.

Uf, toto je pre veľmi šikovných a zručných ľudí. My ostatní môžeme ostať verní obyčajnému špendlíku, lebo toto je už iný level. No kto sa na to podujme, držíme mu prsty. Lebo každý, kto zachováva tradície a venuje sa tradičnému umeniu má náš obdiv.

Ďalšie video návody na tradičné ukrajinské veľkonočné vajíčka „pysanky“ nájdete na jej youtube kanále

Ilustračný obrázok / Pysanky: Luba Petrusha

ZDIEĽAJ NA: