Profesionálne tipy pre zdobenie vianočného stromčeka. Robíte to správne?

Advent je magickým obdobím, ktorého neodmysliteľnou súčasťou je aj tradícia zdobenia vianočného stromčeka. Tajomstvo však netkvie iba v dobre zvolených vianočných ozdobách. Zaváži aj spôsob dekorovania, napr. rozmiestnenie jednotlivých dekorácií a svetelných reťazí. Prinášame vám niekoľko tipov, ako na zdobenie vianočného stromčeka.

Vianočné osvetlenie na stromček

Dekorovanie začína rozmiestnením vianočnej svetelnej reťaze pomedzi načechrané vetvy – postupujte zdola nahor. Tento krok vám pôjde jednoduchšie, ak necháte svetlá zapnuté. Takto budete okamžite vidieť, či reťaz pokladáte rovnomerne a či nevzniká medzi prameňmi príliš veľká medzera. Všeobecným odporúčaním je využiť na každého pol metra výšky stromčeka približne 100 žiaroviek, tzn. že napr. stromček vysoký 2 metre bude najlepšie vyzerať, ak použijete 400 žiaroviek.

Zdroj foto: vlastné / Svetla.sk

Tip: Ak chcete myslieť ekonomickejšie, s ohľadom na úsporu energie, hľadajte vianočné LED osvetlenie, ktoré je 10x úspornejšie ako tradičné žiarovky a vyznačuje sa dlhou životnosťou.

Vianočné ozdoby pre väčšiu hĺbku

Na vytvorenie väčšej hĺbky skombinujte rôzne veľkosti vianočných gúľ – malé, stredné, veľké. Väčšie dekorácie umiestňujeme bližšie k stredu stromčeka, zatiaľ čo menšie vianočné guličky vešiame skôr na konce vetvičiek. Pre dosiahnutie vyváženého vzhľadu rozdeľte stromček na pomyselné tri sekcie (vrchná, stredná, spodná) a dekorujte ich zhora nadol.

Tip: Ak si nie ste istí počtom vianočných gúľ, na internete nájdete viacero online kalkulačiek, ktoré na základe výšky stromčeka, veľkosti vianočných gúľ a ďalších parametrov vypočítajú ich ideálne množstvo, rovnako tak aj odporúčaný počet led svetiel.

Farebná schéma

Držte sa maximálne troch farebných tónov, aby vianočný stromček nepôsobil preplnene. Ak chcete každý rok vytvárať inú schému, siahnite po elegantných zlatých, strieborných alebo bielych ozdobách, ktoré sa jednoducho kombinujú. Pre väčšiu zaujímavosť nezabudnite kombinovať matné, lesklé a trblietavé povrchové úpravy. Do úvahy vezmite aj farbu svetelných reťazí – pre vytvorenie útulnej vianočnej atmosféry je vhodnejšie použiť led svetlá v teplej bielej farbe, v rozsahu 2800 – 3200K.

Zdroj foto: irinaneva / Shutterstock.com

Ozdobné stuhy pre vrstvenie

Pre honosnejší vianočný stromček, aký mnohokrát vidíme v amerických filmoch, nezabudnite na prvok v podobe ozdobných stúh, resp. mašlí. Využívajte stuhy s drôteným lemom, ktoré sa ľahko aranžujú do požadovaného tvaru. Využiť môžete aj dva rôzne typy vianočných stúh, napr. s rôznymi šírkami alebo textúrami, vďaka čomu bude vrstvenie efektívnejšie.

Tip: Ak sa vám zdá vianočný stromček prázdny, na vyplnenie medzier je možné použiť zapichovacie dekorácie s prírodnou tematikou, ktoré vytvoria jemný akcent. Môže ísť o trblietavé ozdobné vetvičky, bobuľovité konáriky, vianočné ruže či šišky.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov