10 prírodných alternatív cukru, ktoré vám osladia život rovnako kvalitne, ale o čosi zdravšie!

Prvá vec, ktorú vám odporučí desať odborníkov z desiatich, keď sa chcete zdravšie stravovať, je znížiť príjem rafinovaného bieleho cukru. Nášmu zdraviu vôbec neprospieva a 100 gramov obsahuje až 398 kalórií. To všetko znie možno múdro a presvedčivo, ale priznajme si to – sme len ľudia a milujeme sladkosti! Nezúfajte, teraz vám predstavíme 10 prírodných alternatív cukru, ktoré vám osladia život rovnako kvalitne, ale o čosi zdravšie.

1. Kokosový cukor

Napriek vysokej energetickej hodnote má kokosový cukor nízky glykemický index (čo znamená, že sa ľahšie asimiluje) a mnoho iných benefitov. Taktiež je oveľa chutnejší ako klasický cukor.

Ako ho používať – všade, kde by ste dávali klasický cukor.

2. Jačmenný slad

Prekvapivo, aj jačmenný slad je skvelou náhradou cukru. Urýchľuje metabolizmus, posilňuje imunitný systém a zlepšuje zrak.

Ako ho používať – je najvhodnejší na pečenie. Cestu dodáva zaujímavú príchuť a na pečive vytvára chrumkavú kôrku.

3. Sirup agáve

Napriek tomu, že je kalorický, je oveľa sladší ako cukor, preto ho môžete pridávať v menšom množstve (čím sa zníži aj počet kalórií). Je zdravý a bohatý na vápnik, železo a draslík.

Ako ho používať – v nápojoch a kokteiloch. Nie je taký hustý ako med a preto sa vo vode ľahko rozpustí.

4. Melasa

Hustá sladká melasa je bohatá na minerály a vitamíny B. Chutí podobne ako cukor, takže si možno ani nevšimnete rozdiel medzi nimi.

Ako ju používať – najviac sa hodí na pečené jedlá a dezerty.

5. Datle

Datle sú výživným ovocím, ktoré je často odporúčané ako zdravá desiata alebo olovrant. Môžete ich však použiť aj ako náhradu cukru.

Ako ich používať – môžete ich pridať do čaju, do kávy, ale môžu byť aj náhradou koláčikov a sladkostí. Môžete si kúpiť taktiež datľový sirup alebo datľovú pastu, ktorú môžete používať v rôznych receptoch pri príprave dezertov.

6. Morušový sirup

V ázijských krajinách je moruša pre jej liečivé účinky nazývaná „kráľovnou bobuľového ovocia“. Morušový sirup zachováva tieto liečivé vlastnosti a dodáva jedlu špecifickú príchuť.

Ako ju používať – na sladenie nápojov a dezertov.

7. Cirkový cukor

Sladký cirok je obilnina, z ktorej je možné vyrobiť aj cukor. V Číne sa používa už od antických čias a dnes zažíva návrat k svojej sláve. Obsahuje polovicu kalórií ako cukor z cukrovej repy.

Ako ho používať – do cesta, do nápojov a do dezertov.

8. Tekutý hroznový cukor

Hroznový cukor v poslednom čase k svojmu dobrému pridal schopnosť predĺžiť život udržiavaním dobrej imunity. Jeho zbraňami sú tiež nízka kalorickosť, čistá produkcia a to, že ide o celostnú potravinu.

Ako ho používať – do nápojov, dezertov, ciest a marinád.

9. Javorový sirup

Nie je dobrý iba na palacinky! Nízkokalorickosť, schopnosť znížiť riziko rakoviny a cukrovky – to všetko sú jeho skvelé vlastnosti. A okrem toho je aj báječne chutný!

Ako ho používať – na marinády, dresingy na šaláty a do cesta.

10. Stévia

To najlepšie na koniec. Stévia je absolútnym lídrom medzi nízkokalorickými náhradami cukru. Pomáha ľuďom, ktorí chcú schudnúť. Okrem toho, že sto gramov stévie obsahuje iba 18 kalórií, je zároveň 25krát sladšia ako cukor, takže budete musieť pridať iba trošičku.

Ako ju používať – kdekoľvek namiesto cukru.

Ilustračná foto: Badagnani 

Zdroj / Prírodné alternatívy cukru: brightside

ZDIEĽAJ NA: