Premeňte svoju obývaciu izbu na útulný priestor

Hovorí sa, že srdcom domácnosti je kuchyňa, ale v mnohých rodinách prebieha všetko stretávanie v obývacej izbe. Dodajte obývačke šmrnc a premeňte ju na viacúčelovú oázu nielen pre leňošenie pri televízii, ale aj pre hranie hier, čítanie, relaxáciu a čas strávený s blízkymi. Vytvorte priestor, v ktorom sa bude každý cítiť príjemne a vítane.

Zdroj: Photographee.eu / Adobestock.com

Pustite do miestnosti svetlo

Presvetlená obývačka pôsobí vzdušne a príjemne. Keď je prirodzeného svetla málo, využite výkonné stropné svietidlo, samostatne stojace lampy alebo designové stolné lampičky. Pri výbere voľte modely s možnosťou regulácie intenzity svitu a nastavenia farebného spektra. Decentné farebné tóny vytvoria príjemnú atmosféru a ozvláštnia priestor. Keď je svetla príliš a ruší vás pri sledovaní televízie, využite dizajnové závesy, rolety či vertikálne žalúzie. Zatienenie vyberajte vo svetlých farbách pre optické zväčšenie miestnosti alebo na to choďte opačne a vneste nimi do izby zaujímavý farebný akcent.

Ľahnite si, sadnite si, váľajte sa

Venujte svoj čas výberu tej najpohodlnejšej pohovky. Premyslite jej umiestnenie a rolu v priestore. Či bude slúžiť ako centrálny prvok, ktorý vizuálne rozdeľuje miestnosť, alebo bude tradične stáť v jej rohu. Na základe toho pracujte s jej farbou, štýlom, veľkosťou aj tvarom. V ideálnom prípade sa vydajte do showroomu, kde svoj vysnívaný kúsok domáceho komfortu podrobíte vlastnému testu. Sadnite si, ľahnite si, na niekoľko minút sa na ňu natiahnite. Jedine tak zistíte, či vám vyhovuje hĺbka sedáku, dĺžka chrbtového operadla alebo prevedenie opierok.

Konferenčný stolík

Rovnako ako patrí k hrnčeku podšálka, patrí k pohovke konferenčný stolík. Mal by byť rovnako vysoký ako sedacie plochy pohovky alebo kresiel. Aj on musí plniť potreby vašej rodiny. Na jednoduchý model pohodlne odložíte hrnček s kávou, ale možno budete potrebovať odkladacích plôch viac. Malá zásuvka alebo polička na knihy, ovládače od elektroniky alebo papierové vreckovky sa vždy hodí.

Zútulňujte s mierou

Obrazy, dekorácie, kusové koberce alebo ozdobné vankúšiky vnesú do každej miestnosti pocit útulnosti. Pristupujte k nim s mierou a vyhnite sa preplnenosti. Každý dekoratívny prvok by mal zapadnúť do celkového vzhľadu obývačky. Textilné prvky pridajú ďalšiu textúru do priestoru a umocnia jeho vizuálny dojem. Nebojte sa experimentovať s rôznymi materiálmi a vzormi, ale vždy s dôrazom na celistvú harmóniu miestnosti.

Stavte na zeleň

Hráškovo zelenej maľbe na stenách snáď už odzvonilo. Zakomponujte do svojej obývačky živú zeleň. Izbové rastliny nepatria iba na prázdny okenný parapet. Väčšie solitérne rastliny postavte do priestoru, na kvetinový stolík alebo vytvorte celú zelenú stenu, ktorá miestnosť opticky rozdelí a oživí, a to doslova. Pokiaľ sa bojíte, že starostlivosť o rastliny nezvládnete, skúste nenáročné sukulenty alebo moderné kokedamy.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov