Prečo by ste mali navštíviť Slovensko?

Slovensko je krajinou ležiacou v strednej Európe, ktorá má množstvo prírodných aj kultúrnych pamiatok. Členitý terén a primerané podnebie sú ideálnou predispozíciou pre širokú variabilitu biodiverzity. Práve vďaka tomu sa Slovensko môže tešiť z bohatého rastlinstva a živočíšstva a tiež z rôznych druhov prírodných scenérií. Prečo je Slovensko ideálnym miestom na turistiku a čo všetko sa tu oplatí vidieť?

Vedeli ste, že…?

Na začiatok sa pozrime na niekoľko zaujímavostí o Slovensku, ktoré ste možno nevedeli. Hlavné mesto Slovenska, Bratislava, sa pýši zaujímavou a unikátnou polohou. Nachádza sa medzi dvoma štátmi – Rakúskom a Maďarskom. Slovensko má aj unikátne postavenie na Slovensku, čo sa týka počtu hradov a zámkov. Návštevníkom totiž ponúka až okolo 120 hradov a zámkov, avšak niektoré z nich sú len zrúcaniny, ktoré sa v pôvodnej podobe nezachovali. Za jeden z najkrajších zámkov sa považuje Bojnický zámok.

Kultúra je na Slovensku veľmi bohatá a veľmi populárne sú aj slovenské folklórne tradície. Tradované folklórne piesne, kroje, ale aj remeselná výroba sú vysoko cenené a majú obrovskú kultúrnu hodnotu. Slovenská verejnosť si svoje tradície uctieva aj prostredníctvom pravidelných festivalov ako je Východná, či Folklórne slávnosti pod Poľanou.

Do tradičnej kultúry môžeme zaradiť aj laznícke osídlenie, ktoré je pozostatkom valašskej kolonizácie. V minulosti sa totiž ľudia venovali najčastejšie paseniu oviec a vyrábaniu typických mliečnych produktov. Úkazom tradičného slovenského osídlenia je aj dedinka Čičmany, ktorá je zároveň aj prvou chránenou oblasťou na svete.

Z oblasti prírodných pamiatok sú nesmierne významné jaskyne, ktorých je na Slovensku preskúmaných až 6 000. Slovensko pre turistov ponúka aj 9 národných parkov a 12 chránených oblastí. Čo sa týka minerálnych prameňov, môžete tu nájsť až 1300 minerálnych prameňov. Niektoré z termálnych prameňov sa využívajú aj na poskytovanie liečebných služieb prostredníctvom termálnych kúpeľov.

Slovensko sa často zamieňa za Slovinsko, pričom ide o úplne odlišné štáty s rozličnými charakteristickými znakmi. Dokonca sa kvôli podobnosti názvov týchto štátov často stáva, že sa nesprávna pošta dostane k nesprávnemu adresátovi. Slovenský jazyk je pomerne komplikovaný a radí sa aj medzi náročné na naučenie, no napriek tomu sa považuje za najzrozumiteľnejší pre Slovanov.

Ako cestovať po Slovensku?

Slovensko má v súčasnosti k dispozícii 6 letísk medzinárodného charakteru. Najväčšou rozlohou disponuje letisko v Bratislave a rovnako je najväčším aj z hľadiska počtu prepravovaných osôb. Druhým najväčším letiskom je letisko Košice, ktoré je umiestnené 6 kilometrov od tohto mesta. Práve preto je možné jednoducho a pohodlne sa na Slovensko zo zahraničia dá docestovať aj lietadlom. Letenky sú dostupné na https://www.esky.sk/letenky.

Slovensko disponuje aj širokou sieťou diaľnic a železničného komunikačného pokrytia, vďaka čomu je jednoducho možné po Slovensku cestovať aj takýmto spôsobom. Diaľnice sú spoplatené cestné komunikácie, pričom diaľničnú známku je možné si zakúpiť na čerpacích staniciach, ale aj online. Aj v dôsledku roztratených sídiel majú Slováci pomerne veľa áut – na 1000 obyvateľov tu pripadá až 100 áut.

Výhodou pri cestovaní je aj to, že Slovensko je v eurozóne, takže je možné na jeho území platiť eurami. Medzi najviac navštevované oblasti v súčasnosti patria Vysoké Tatry so slovenským najvyšším vrchom. Nachádza sa tu množstvo luxusných hotelov, ktoré ponúkajú nadštandardné služby, no zároveň aj dokonalá príroda s typickými ľadovcovými jazerami – plesami.

Z kultúrnych pamiatok je veľmi populárnym miestom aj romantická Banská Štiavnica s pôvodnou architektúrou a podmanivým historickým centrom. Dýcha tu historická atmosféra a nájdete tu množstvo malých kaviarničiek, v ktorých si môžete vychutnať lahodnú kávu a tiež krásnu prírodu. Prírodnou scenériou sa môžete potešiť napríklad pri návšteve kalvárie alebo si vybrať niektorý z mnohých tajchov s priezračnou vodou v príjemných zákutiach.

Cestovanie je možné aj medzi jednotlivými letiskami na Slovensku – napríklad letenky z Bratislavy do Košíc nájdete na https://www.esky.sk/letenky/ci/bts/ci/ksc/bratislava-kosice. V Košiciach je napríklad zaujímavou pamiatkou Dóm sv. Alžbety, čo je najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Stred Slovenska je okrem Banskej Štiavnice známy aj Poľanou a jej okolím nazývaným Podpoľanie. Nájdete tu široké spektrum prírodných pamiatok, ktoré vznikli práve aktivitou sopky Poľana v minulosti. Stále je tu aktuálne aj roztrúsené vidiecke osídlenie a tradičný folklór dýcha na každom kroku.

Nech už sa vyberiete kdekoľvek, Slovensko ponúka množstvo pamiatok a prírodných scenérií, ktoré sa oplatí vidieť. Napriek tomu, že Slovensko nepatrí medzi veľké krajiny, dovolenka je pokojná aj vďaka menšiemu počtu turistov. Ak hľadáte pokojné miesto v lone prírody so zaujímavou históriou aj priestorom na oddych – Slovensko je krajina, ktorá pre vás má čo ponúknuť.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov