Prečo by ste ich mali mať? Výhody živých kvetov v interiéri

Ľudský život je spojený s prírodou, a teda aj so životom rastlín. Od staroveku ľudia zdobili seba a svoje domovy kvetmi a rastlinami. A má to svoj dôvod.

Vďaka kráse foriem, farby a vône majú živé kvety a rastliny v interiéri priaznivý vplyv na ľudské telo, zlepšujú náladu, zmierňujú napätie a hasia nervozitu. Rastliny sú ako usporiadatelia obytných priestorov. Absorbujú prach, čistia vzduch od oxidu uhličitého, pomáhajú ho zvlhčovať a ničia škodlivé mikroorganizmy.

Akému účelu izbové rastliny slúžia?

Prečo potrebujeme izbové kvety? Krásne kvety samozrejme vytvárajú v priestoroch útulnosť, príjemnú atmosféru, robia interiér priestorov živým a atraktívnym. V posledných rokoch ale vedci objavili ďalšie vlastnosti izbových rastlín a tieto objavy zmenili prístup ľudí k nim.

Interiérové ​​kvety sú potrebné v každom byte, nielen pre pohodlie. Všetci vieme, ako zle sa človek cíti v dusnej, nepohodlnej miestnosti v moderných domácnostiach, kde sa používajú syntetické materiály, domáce spotrebiče a elektronika.

Elektromagnetické žiarenie, baktérie a suchý vzduch tiež nepridávajú zdravie nám ani našej pokožke. Mnohé izbové rastliny sa nám so všetkými týmito problémami pomáhajú vyrovnať.

Vplyv izbových rastlín na duševné a fyzické zdravie človeka

Všimli ste si, že byt plný kvetov je zvyčajne útulný a krásny. Vládne tu mier a pokoj. Množstvo kvitnúcich a dekoratívnych listnatých rastlín na policiach a parapetoch, alebo červené ruže vo váze potešia nielen oči, ale aj zahrejú a upokoja dušu.

Izbové rastliny sú tichými pomocníkmi, vernými priateľmi a liečiteľmi svojich majiteľov. Absorpciou plynov a škodlivých látok z okolitého vzduchu izbové rastliny prospievajú majiteľom bytov a majú pozitívny vplyv na ľudské zdravie.

Izbové rastliny v interiéri bytu vykonávajú nielen dekoratívnu funkciu. Okrem toho, že interiér zušľachťujú, robia ho farebnejším, jemnejším a harmonickejším, napĺňajú ho zároveň pozitívnou atmosférou a čistia. Ako?

Zbavujú prostredie toxických látok

V dnešnej dobe už nie je potrebné dokazovať, že znečistenie ovzdušia v interiéroch predstavuje skutočnú hrozbu pre ľudské zdravie. Všetky tieto škodlivé látky môžu spôsobiť rakovinu, kožu, alergické reakcie, rozmazané videnie, bolesti hlavy, nevoľnosť, krvácanie z nosa a môžu postihnúť centrálny nervový systém.

Aby ste kvôli týmto obavám nemuseli tráviť svoje voľné chvíle len pod štýlovou bioklimatickou pergolou, skúste do interiéru umiestniť viac kvetov. Určite to pomôže.

Už veľmi dávno vedci dokázali, že rastliny sú schopné odstraňovať zo vzduchu látky škodlivé pre ľudské zdravie. Tak napríklad obyčajné aloe znižuje počet baktérií vo vzduchu o 38 %. Je preto načase využiť výhody týchto jedinečných vlastností izbových rastlín a urobiť z nich skutočné živé filtre, ktoré dokážu vyčistiť vzduch v domácnostiach a kanceláriách.

Zdroj obrázka: ponsulak/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov