Pravidlá kombinácie farieb kuchyne, ktoré by ste mali poznať

Ak budete robiť plánované opravy v kuchyni alebo si kúpite nový kuchynský nábytok, všetci čelia problému jeho zdobenia a výberu farieb. Podobne to platí aj pre kuchyňu, asi jeden z najdôležitejších priestorov vo vašom dome alebo byte.

Preto sme vypracovali základné pravidlá pre kombináciu farieb v tejto miestnosti. Na začiatok sa ale orientujte podľa dvoch hlavných bodov:

  • Všetky tmavé farby dokážu skryť a znížiť priestor, zatiaľ čo svetlé farby ho naopak rozširujú. Preto v je prípade malej kuchyne žiaduce použiť pastelové farby v kombinácii s jasnými akcentmi. Príliš priestranná kuchyňa môže byť skvelá, ak skombinujete zasa jasné farby a tmavú.
  • Ak je interiér kuchyne viacfarebný, vždy by mala dominovať len jedna farba a ostatné je nutné používať len okrajovo.

Jednofarebná verzia kuchyne na mieru

Ak chcete navrhnúť kuchynskú súpravu v jednofarebnej verzii, musíte si nielen vybrať jednu farbu, ale použiť jej odtiene v dizajne interiéru.

Základom vysoko kvalitného dizajnu modernej kuchyne na mieru je maximálna harmónia nábytku a  s dekoráciou stien, podlahy a stropu. Je veľmi dôležité, aby sa komponenty interiéru navzájom prispôsobili tak v ich štylistickom zameraní, ako aj vo farebnej schéme.

Každá osoba má v dome kuchyňu spojenú s komfortom a teplom domova.  A tento efekt možno dosiahnuť len vtedy, ak je zaistená správna kombinácia farieb. V tejto súvislosti by ste mali dodržiavať tieto pravidlá:

  • Kuchyňa môže byť dekorovaná v niekoľkých farbách. Nemali by sa však používať viac ako tri odtiene, pretože v takom prípade sa stratí hlavná myšlienka dizajnu miestnosti;
  • Ak je zas farba stien a kuchyne rovnaká, odtieň nábytku by mal byť tmavší, aspoň v jednej alebo dvoch polohách;
  • Vo väčšine prípadov sa neodporúča vyberať podlahu a strop v rovnakej farbe a štruktúre. To povedie k nerovnováhe objemu miestnosti;
  • Stôl a pohodlné jedálenské stoličky je žiaduce vybaviť kontrastnou farbou oproti kuchyni a inému nábytku. Takáto hra pomáha umiestniť a zvýrazniť potrebné akcenty;
  • Ak sú steny maľované v atraktívnych farbách, kuchynská súprava a nábytok by mali byť zasa vyrobené v upokojujúcich farbách, ktoré nebijú do očí. A naopak.

Pravidlá zhody farieb

Odporúčaní, ktoré vám dajú tie najlepšie kombinácie pri zariadení novej kuchyne je viac než dosť, pre vás je ale dôležité sa riadiť v prvom rade podľa svojich možností, pretože občas treba myslieť aj na funkčnosť kuchyne, potrebu nových Beko náhradných dielov a údržbu týchto priestorov po niekoľko ďalších nasledujúcich rokov.

Na prvý pohľad je tak úloha správneho výberu farebnej schémy pre tieto priestory náročná, pretože na  dosiahnutie požadovaného výsledku potrebujete aj veľa času. Použitie vyššie uvedených pravidiel v praxi vám v tomto smere ale môže pomôcť.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov