25 pravidiel etikety, ktoré by mal ovládať každý

Etiketa je o tom, ako sa so šarmom prezentovať pred inými ľuďmi i v súkromí. Nanešťastie mnoho ľudí považuje za prežitok, ktorý v dnešnom svete nepotrebujeme. V skutočnosti ide o prejav vzdelanosti človeka, ktorý vie, ako sa v každej situácii treba zachovať. Spoznajte 25 základných pravidiel, ktoré by mal ovládať každý džentlmen a každá dáma.

1. Keď poviete „pozývam ťa“ znamená to, že budete platiť vy. Ak poviete „poďme do reštaurácie“ znamená to, že každý bude platiť sám za seba. Ak muž ponúkne žene, že za ňu zaplatí, môže to prijať.

2. Nikdy nechoďte na návštevu, ak vopred nezavoláte. Predstavte si, že by niekto prišiel k vám, keď ste ešte v župane a na hlave máte natáčky! Podľa britskej anekdoty jedna dáma otvárala dvere nečakaným hosťom obutá v topánkach s klobúkom na hlave a dáždnikom v rukách. Po otvorení dverí sa rozhodla, či chce návštevu prijať – vtedy povedala, že práve prišla domov – alebo nechce – v tom prípade povedala, že je akurát na ceste vonku a potrebuje si niečo vybaviť.

3. Na verejnosti si nevykladajte mobilný telefón na stôl. Dali by ste tým najavo, akú dôležitú úlohu hrá vo vašom živote a tiež ako sa nudíte a že ste kedykoľvek pripravení ukončiť konverzáciu a telefonovať, skontrolovať svoj Instagram alebo hrať hru.

4. Nepozývajte ženu na rande ak budete celý večer chatovať na mobile.

5. Muž nesmie nikdy niesť dáme kabelku. Môže jej odniesť kabát do šatne.

6. Keď ste s niekým na prechádzke a váš spoločník pozdraví známeho, mali by ste ho pozdraviť aj vy.

7. Väčšina ľudí si myslí, že sushi sa smie jesť iba s paličkami. Nie je to vždy tak. Muži ho môžu jesť, na rozdiel od žien, aj rukami.

8. Vždy majte čisté topánky.

9. Vyhýbajte sa nezmyselným rozhovorom cez telefón. Ak sa chcete s niekým iba tak porozprávať, stretnite sa s ním osobne.

10. Ak vás niekto napadne, nemáte mu to vrátiť ani naňho zdvihnúť hlas. Neznižujte sa na jeho úroveň. Iba sa usmejte a odíďte.

11. Muž by mal kráčať po ľavom boku ženy. Jedinou výnimkou sú muži z armády, ktorí majú byť pripravení salutovať.

12. Vodiči by si mali pamätať, že ošpliechať chodcov vodou z mláky je neprípustné správanie.

13. Týchto deväť vecí by malo ostať tajomstvom: vek, bohatstvo, rodinné spory, náboženstvo, zdravotné problémy, milostné aféry, darčeky, dôstojnosť a vlastná hanba.

14. Vy kine, divadle alebo koncertnej sále máme kráčať na svoje miesto otočení čelom k sediacim. Muž ide ako prvý.

15. Muž sa nikdy nedotýka ženy bez jej dovolenia. Teda je neakceptovateľné: držať ju za ruku, dotýkať sa jej počas konverzácie a chytať ju kdekoľvek nad lakťom (výnimkou je pomoc pri vystupovaní z auta alebo prechádzaní cez cestu.

16. Keď na vás niekto neslušne pokrikuje, napríklad „Hej, ty!“, nemali by ste na to reagovať. Staňte sa vzorom etikety a slušných spôsobov.

17. Zlaté pravidlo pri používaní parfémov je striedmosť. Keď svoj parfém cítite ešte aj večer, ostatní sú už z neho otrávení.

18. Dobre vychovaný muž rešpektuje ženy a dáva to najavo.

19. V prítomnosti dámy muži fajčia iba s jej dovolením.

20. Nech ste ktokoľvek – riaditeľ spoločnosti, akademik, staršia dáma alebo študent – keď vojdete do miestnosti, mali by ste sa pozdraviť ako prví.

21. Rešpektujte súkromnú komunikáciu. Rodičia by nemali čítať listy a správy ich detí. Rovnako by sa mali rešpektovať aj páry. Prehľadávať niekomu vrecká a hľadať nejaké dôkazy o nevere a podobne je extrémne drzé.

22. Nenaháňajte sa za módnymi kúskami. Je lepšie nosiť pekné, i keď nie módne, kúsky, ako vyzerať zle v najnovších modeloch.

23. Ak sa ospravedlníte a je vám odpustené, už sa k tejto téme nevracajte. V budúcnosti sa vyhnite chybe, za ktorú ste sa ospravedlnili.

24. Vyhýbajte sa hlasnému smiechu a hlasnému rozhovoru ako aj okatému obzeraniu si druhých ľudí – je to obťažujúci.

25. Nezabudnite ďakovať milovaným, príbuzným a priateľom. Pomáhajú vám preto, že chcú a nie preto, že musia. Vážte si ich.

Zdroj / Pravidlá etikety: brightside

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov