Pravidlá ako ušetriť v domácnosti

Šetrenie je momentálne témou číslo 1, pretože peniaze sa míňajú veľmi rýchlo a naše platové vyhliadky nie sú veľmi ružové. Ak navyše človek chce niečo ušetriť navyše musí premýšľať nad tým ako nakupuje a kde najviac míňa. Ktoré pravidlá vám môžu pomôcť ušetriť pri vedení domácnosti? Ako sa naučiť šetriť pri každodennom živote a docieliť tak výraznú zmenu vo vašej ekonomickej situácii?

Vedenie domácnosti

Veľké zmeny prinášajú najmä veľké a správne investície. Medzi takéto patrí napríklad investícia do solárnej energie. Solárne panely si môžete zadovážiť s dotáciou a ich používaním sa znížia miera tepelného ohrevu alebo samotného poberania elektrickej energie. V skratke – prvotná investícia sa vám niekoľko násobne vráti a zároveň budete šetriť na bežnom vedení domácnosti.  V súčasnosti sa tešia veľkej popularite a dokonca sú aj ekologickou voľbou oproti elektrine získavanej z fosílnych zdrojov.

Medzi ďalšie veľké zmeny patrí napríklad aj obmedzovanie nakupovania ako základný predpoklad k lepšiemu hospodáreniu s potravinami a financiami. Veľa domácností na Slovensku má problém s nadmerným nakupovaním potravín, z ktorých sa tak stáva bioodpad a nie sú využité. Je to rovnako ekonomický ako aj ekologický problém, ktorý je potrebné riešiť. Píšte si nákupné zoznamy a vopred si plánujte aké jedlo budete variť. Obmedzovanie konzumného spôsobu života je však celkovo ekonomické, či už sa to týka oblečenia, nábytku, či kozmetiky.

Ak máte možnosť, snažte sa vyrobiť si niektoré veci doma. Či už sa to týka kozmetiky – napríklad masky na pleť alebo rôznych potravinových produktov. Zároveň pokiaľ máte možnosť si niektoré potraviny vypestovať doma, ide o ideálny spôsob ako ušetriť a tiež konzumovať kvalitné potraviny. Dokonca sa doma dajú vyrobiť aj efektívne a netoxické čistiace prostriedky.

Malé zmeny s veľkým efektom

Okrem veľkých zmien, ktorými zmeníte fungovanie vašej domácnosti môžete urobiť aj malé zmeny, ktoré môžu však mať výrazný výsledný efekt. Napríklad si môžete vytriediť šatník a veci, ktoré nenosíte predať, čím získate peniaze späť. Môžete si na každý nákup nosiť vlastnú tašku, vďaka čomu si nebudete musieť pri každom nákupe kúpiť novú. Môžete prestať fajčiť, aby ste ušetrili každý deň nemalú sumu. Tiež môžete nakupovať v second-handoch, kde nájdete skvelé kúsky za zlomok ceny.

Taktiež má veľký vplyv napríklad aj jedenie jedla v podnikoch. Môžete si dať záväzok, že celý týždeň budete variť kvalitné jedlá doma a uvidíte ako výrazne môžete ušetriť. Namiesto auta sa môžete premiestňovať na bicykli a kultúrne pamiatky vymeniť za bezplatné výlety do prírody. Je len na vás aký štandard si nastavíte a koľko vďaka tomu ušetríte.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov