Praktické tipy, ako pripraviť záhradu na jeseň a chladné počasie

Aby ste si o niekoľko mesiacov mohli znova a naplno užívať krásu jarnej záhrady, je potrebné sa o ňu teraz adekvátne postarať.  

V našom článku máme pre vás zopár tipov, čo všetko by takáto údržba mala zahŕňať?! 

Dôležité je záhradu zbaviť nečistôt 

Po aktívnom a plodnom vegetačnom období je potrebné záhradu očistiť, chrániť a vyživovať. Nie je to ale iba o hrabaní lístia a kultivovaní pôdy. Súčasťou vašej záhrady sú určite aj stromy?! U všetkých stromov a kríkov, ovocných ako aj okrasných preto odstráňte vysušené a poškodené konáre. Všetko potom ošetrite záhradným lakom alebo špeciálnou pastou.  

Zabráňte šíreniu chorôb 

Odstráňte a spáľte všetky mumifikované a zhnité plody z ovocných stromov a kríkov. Tým sa zabráni šíreniu chorôb. Aplikujte potrebné hnojenie a rastliny správne zalejte. 

Postarajte sa o záhradné lavičky a nábytok 

Určite ste záhradný nábytok tento rok využili naplno. Situácia sa nezlepšila a určite bude záhrada pre vás jediným útočiskom aj na budúci rok. Aby ste si mohli svoj komfort teda zopakovať, je potrebné vaše obľúbené záhradné lavičky prelakovať, zbaviť nečistôt alebo upevniť s pomocou špeciálnej sady vrtákov.

V tomto smere vám veľmi dobre pomôže originálny záhradný prístrešok. Vďaka jeho pevnej a modernej konštrukcii z odolných materiálov vytvorí prístrešie množstvu predmetov, ktoré nemáte kam dať. Napríklad autu alebo rôznemu záhradníckemu náradiu.  

Zakryte a izolujte všetko, čo sa bojí mrazu 

Prechodné obdobia sa z nášho pásma pomaly ale isto vytrácajú a tak z leta priamo prehupneme do zimy. To však neprospieva rastlinám, ktoré nie sú zvlášť mrazuvzdorné, napríklad jemné štandardné formy, sa musia zakryť. K tomu sú vhodné obaly z vrecoviny alebo špeciálnej geotextílie, ako aj ihličnaté smrekové vetvy. Nezabudnite ani na dôkladné uskladnenie bicyklov. Sneh a mráz môže uškodiť aj im. 

Pozor na odpad 

Škodcovia, hlodavce a iní nepríjemní susedia zvyčajne žijú v hromadách odpadu a lístia, pod skládkami, bridlicovými listami a inými zvyškami stavebného materiálu. Je preto lepšie toto všetko vopred odstrániť. Vaša záhrada sa vám za takúto starostlivosť odvďačí na jar svojou krásou. 

Zdroj obrázka: NinaMalyna/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov