Potrebujete zlepšiť výkon motora? Tu sú 4 dobré a lacné tipy

Chceli by ste si užiť pocit z rýchlejšej jazdy, no vaše staršie auto vám to nedovoľuje a na nové ešte nemáte našetrené? Nevadí. Výkon auta sa dá zvýšiť aj inými spôsobmi a bez väčšej námahy. Aj malými zmenami môžete dosiahnuť dobré zvýšenie výkonu auta.

Pokračujte v čítaní a zistíte, ktoré dobré a lacné tipy vám v tomto smere pomôžu.

1. Zníženie hmotnosť auta

Čím menšiu váhu má motor na pohyb, tým väčší výkon je k dispozícii. Každý kilogram menej je na aute okamžite viditeľný. Hmotnosť sa dá znížiť už pri kovaných hliníkových ráfikoch, zníženie hmotnosti na pneumatiku môže byť až 2 kg v porovnaní s oceľovými ráfikmi, to znamená celkové zníženie o 8 kg. Ak potom prezujete aj pneumatiky run-flat, ušetríte si rezervnú pneumatiku v kufri, čím ušetríte ďalších 10 až 15 kg.

2. Čistý filter pevných častíc

Ďalším dobrým spôsobom, ako zvýšiť výkon motora a vozidla vo všeobecnosti, je čistý filter pevných častíc. Tento spôsob navyše prospeje nielen vám a autu, ale aj životnému prostrediu, ktoré je emisiami z výfukových plynov čoraz viac zaťažované.

Spôsobov, ako vyčistiť filter pevných častíc je viac. Prvý dobrý krok predstavuje pasívna alebo aktívna regenerácia. Vedieť, ako spustiť regeneráciu DPF by nemal byť pre žiadneho skúseného šoféra najmenší problém. Občas stačí na dlhých tratiach na diaľnici dupnúť do pedálov.

Druhý lacný spôsob čistenia dieselového filtra je jeho repas, ktorý by mal vykonávať len servis s pomocou metrologicky overených prístrojov.

3. Lepšie prúdenie vzduchu pre motor

Ani vzduchové filtre nie sú v aute na zahodenie a treba im venovať pravidelnú pozornosť. Použitie špeciálnych vzduchových filtrov dokáže zvýšiť výkon motora až o 5 koní, čo nie je veľa, ale ide o jednoduchý spôsob zvýšenia.

4. Deflektory

V mnohých smeroch dokáže lepšiemu výkonu motora pomôcť aj ladenie chipu. Svoje výhody však má aj lepšia aerodynamika vozidla, ktorú môžete podporiť kvalitnými deflektormi. Deflektory okien a iných častí auta zvyšujú komfort pri jazde, vzhľad vozidla a jeho aerodynamiku, takže auto by sa malo na vozovke správať o niečo lepšie.

Vyskúšajte, vyberte si, čo vám a vašej peňaženke najviac vyhovuje a uvidíte, že lepší výkon nemusí byť nesplneným snom.

Zdroj obrázka: IVSHIN Ilia/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov