10 potravín, ktoré by ste nemali držať v chladničke

Skladovanie potravín je opradené mnohými mýtmi a konvenciami, ktoré sa od domácnosti k domácnosti líšia a každý z nás je presvedčený o tom, že práve ten jeho spôsob je najzdravší a najlepší. Vezmite si napríklad maslo – bez chladničky sa rýchlejšie pokazí, ale v chladničke stvrdne a ťažko sa rozotiera. Aké je teda správne riešenie? Hoci s maslom to nie je také jednoznačné, existujú potraviny, ktorých správne skladovanie môže prispieť k dlhšej čerstvosti a pomalšiemu pokazeniu, preto vám dnes prinášame niekoľko šikovných tipov.

1. Paradajky

potraviny-ktore-nepatria-do-chladnicky-1

V chladničke stratia všetku svoju chuť – viete si predstaviť niečo horšie, čo by ste s nimi mohli urobiť? Studený vzduch totiž zastaví dozrievanie paradajky a práve dozrievaním sa zvýrazňuje jej chuť. Chlad tiež zmení jej štruktúru – popraskajú bunkové membrány a paradajka zmäkne, zvodnatie a napokon začne plesnivieť.

2. Bazalka

potraviny-ktore-nepatria-do-chladnicky-2

V chladničke zvädne omnoho rýchlejšie a zároveň do seba nasaje všetky okolité pachy. Ak nemôžete pestovať bazalku v črepníku, skladujte ju natrhanú v pohári s vodou, ako kvety vo váze. Ak potrebujete uskladniť veľké množstvo bazalky, oblanšírujte ju a zamrazte.

3. Zemiaky

potraviny-ktore-nepatria-do-chladnicky-3

Chlad mení zemiakový škrob na cukor a zemiaky sa stávajú sypkými a sladšími ako by mali byť. Skladujte ich radšej v papierovom vrecku na studenom, ale nie úplne chladnom mieste, ideálne v tmavej komore. Papierové vrecko je priedušnejšie ako plastová taška, preto nebudú hniť. Rovnaké tipy platia aj pre bataty.

4. Cibuľa

potraviny-ktore-nepatria-do-chladnicky-4

V chlade zmäkne a začne plesnivieť, pretože podobne ako v prípade paradajky, popraskajú bunkové membrány a zvodnatie (to sa však netýka jarnej cibuľky, ktorú môžete v chladničke smelo skladovať). Dajte si však pozor, aby ste neskladovali cibuľu vedľa zemiakov, obe potraviny sa tak skôr pokazia.

5. Avokádo

potraviny-ktore-nepatria-do-chladnicky-5

Ak chcete, aby avokádo dozrelo, jednoznačne ho nedávajte do chladničky. No keď ste kúpili avokádo, ktoré už je zrelé, pokojne ho dajte do chladničky.

6. Cesnak

potraviny-ktore-nepatria-do-chladnicky-6

Postupom času začne cesnak v chladničke klíčiť, získa gumenú príchuť a môže plesnivieť – všetko je to spôsobené vlhkosťou a chladom. Skladujte ho radšej na tmavom suchom mieste.

7. Chlieb

potraviny-ktore-nepatria-do-chladnicky-7

V chladničke veľmi rýchlo vyschne. Pokiaľ to nie je sendvičový chlieb, ktorý je už nakrájaný a ste si istí, že ho spotrebujete do dvoch dní, skladujte chlieb radšej v chlebníku alebo v mrazničke. Do mrazničky ho vložte zabalený, aby udržal svoju vlhkosť a pred jedením alebo toastovaním ho nechajte úplne rozmraziť.

8. Olivový olej

potraviny-ktore-nepatria-do-chladnicky-8

Mali by sme ho skladovať na chladnom tmavom mieste, nie však v chladničke, kde sa skondenzuje a nadobudne hustú konzistenciu podobnú maslu.

9. Káva

potraviny-ktore-nepatria-do-chladnicky-9

V chladničke stratí svoju chuť a naviaže na seba pachy ostatných potravín. Ak chcete uskladniť veľké množstvo kávy na neskôr, dajte ju radšej do mrazničky.

10. Med

potraviny-ktore-nepatria-do-chladnicky-10

Med chladničku naozaj vôbec nepotrebuje, ak je v príliš veľkom chlade, skryštalizuje sa. Ak ho chcete uchovať čerstvý a tekutý, skladujte ho dobre uzavretý pri izbovej teplote.

Zdroj: huffingtonpost

zk

ZDIEĽAJ NA: