8 úžasných trikov s vodou, ktoré musíte vidieť a skúsiť nielen s deťmi

Voda je skutočne fascinujúci živel, o tom niet pochýb. Tieto triky a pokusy s vodou vás o tom zaručene presvedčia ešte viac.

1. Vodná ilúzia

Potrebujeme: pohár vody, obrázok šípky
Ako na to: jednoducho pohybujeme pohárom naplneným vodou. Šípka zázračne mení svoj smer!
Princíp: Svetlo sa prechádzaním z materiálu na materiál láme alebo ohýba. Správa sa tiež ako pod zväčšovacím sklom, svetlo ohýba smerom do stredu.

2. Trik s korením

Potrebujeme: misku s vodou, korenie, mydlo
Ako na to: Do misky naplnenej vodou nasypeme korenie. Všimnime si, že keď sa ho dotkneme, nič sa nedeje. Keď si však na prst dáme trochu mydla, pri dotyku sa korenie od neho odpudí.
Princíp: Povrchové napätie pôsobí, že korenie pláva na hladine. Mydlo zasahuje do väzby medzi molekulami vody, pričom povrchové napätie láme. Molekuly vody sa k sebe navzájom prirodzene priťahuj, takže keď sa povrchové napätie zlomí, voda sa rozširuje do priestoru. Je priťahovaná k vonkajším molekulám vody, ktoré prijímajú častice korenia.

3. Voda a Jack

Potrebujeme: 2 poldecové poháriky, whiskey, kartu ( napr. kreditnú)
Ako na to: Naplníme jeden pohár vodou, druhý alkoholom. Kartu položíme na pohárik, ktorý je naplnený vodou. Opatrne ho otočíme, aby sa voda nevyliala, a položíme na pohárik s whiskey. Kartu potom o kúsok posunieme, čím sa medzi pohármi vytvorí malá medzierka. Počkáme približne desať minút. Voda s alkoholom si vymenila miesto!
Princíp: Keďže každá tekutina má inú hustotu, je prirodzené, že whiskey, ktoré je ľahšie ako voda, sa dostane nahor.

4. Ohňovzdorný balón

Potrebujeme: balón, sviečku, zapaľovač, vodu
Ako na to: Balón naplníme vodou, potom zapálime sviečku. Keď balón pomaly priložíme k sviečke, môžeme vidieť, že sa od ohňa vôbec nechytil! (keď ho tam však necháme pridlho, samozrejme, začne horieť)
Princíp: Voda absorbuje teplo zo sviečky a ochladzuje gumu balóna.

5. Laserový trik

Potrebujeme: vodu, plastovú fľašku, laser
Ako na to: V spodnej časti fľaše vytvoríme malý otvor. Fľašu naplníme vodou a laser namierime priamo na dierku. Necháme vodu vytekať, pričom ju zachytávame rukou- a lúč lasera je zrazu na nej!
Princíp: V tomto prípade sa svetlo úplne neohýba, prúd vody sa chová ako optické vlákno nesúce svetlo. Keď laser narazí na prúd, odráža sa vo vnútri, čo vytvára ilúziu lámania ohýbania svetla.

6. Žiariaci tonic

Potrebujeme: Tonic, UV svetlo
Ako na to: Zhasneme svetlo a UV lampu namierime na tonic.
Princíp: Tonic obsahuje luminofóry, ktoré mení UV svetlo na viditeľné, čím váš nápoj rozžiari.

7. Vodná suspenzia

Potrebujeme: vodu, sklenenú fľašu, drôtené sito, gumičku, špáradlá
Ako na to: Zo sita vystrihneme malý štvorec, umiestnime na hrdlo fľaše a upevníme gumičkou. Cez sito ju naplníme vodou až po okraj a potom obrátime dolu hlavou. Voda sa nevyleje dokonca ani vtedy, keď cez sito poprestŕčame špáradlá!
Princíp: Súdržné vlastnosti vody spôsobia, že sa v malých otvoroch sita vytvoria väzby a vznikne membrána, ktorá v podstate otvor utesní.
Keď sa dnu strčí špáradlo, voda sa okolo neho vďaka svojím súdržným vlastnostiam obalí.

8. Okamžité zmrazenie

Potrebujeme: destilovanú vodu, mrazničku
Ako na to: Vodu vložíme do mrazničky. Počkáme, kým bude mať teplotu približne 0°C (približne hodinu) Potom opatrne vyberieme, aby sa hneď nevytvorili kryštáliky. Vodu pomaly vylievame na niečo studené, napríklad na ľad.
Princíp: voda zamŕza pri 0°C, tvoria sa ľadové kryštály. Nečistoty vo vode môžu aktivovať kryštalizáciu. Absencia nečistôt v destilovanej vode ju aj pod bodom mrazu udržiava v kvapalnom stave. Prudkým pohybom alebo nárazom sa kryštalizácia aktivuje.

Zdroj / Triky s vodou: buzzfeed

ZDIEĽAJ NA: