Návod, ako si vyrobiť plstené žalude, ktoré navyše hrajú všetkými farbami

Gaštany, šípky, žalude a farebné lístie sú klasickými symbolmi jesene, ktorými zdobíme svoje domovy. Niektoré plody však obsahujú mnoho vody a počas sušenia sa nepekne zmrštia. Preto vám prinášame návod na trvanlivejšie žalude, ktoré navyše hrajú všetkými farbami. Sú zhotovené technikou plstenia, ktorá je pomerne jednoduchá, nenáročná na počet pomôcok a jej fanúšikovia tvrdia, že si pri nej úplne vyčistia hlavu. Ak teda máte chuť na relax spojený s tvorbou krásnych vecí, určite čítajte ďalej.

Na plstené žalude budete potrebovať:

 • žalude,
 • farebnú plsť,
 • teplú vodu,
 • mydlo,
 • lepidlo na textil.

Návod ako postupovať

 1. Žalude vylúpnite z ich klobúčikov.
 2. Vyberte si plsť želanej farby a odtrhnite z nej také množstvo, ktoré pri stočení bude o čosi väčšie ako pôvodný plod žalude – počas plstenia sa jeho objem zmenší.
 3. Plstenú guličku gúľajte medzi dlaňami, ktoré ste si namočili v teplej vode a natrite ju mydlom. Tento proces bude trvať minimálne desať minút, počas ktorých podľa potreby dodávajte mydlo a teplú vodu.
 4. Plstenú guličku vytvarujte do malého oválu a nechajte ju schnúť počas noci. Schnutie môžete urýchliť fénom na vlasy.
 5. Suchú plstenú žaluď vlepte do prírodného klobúčika.

Extra tipy

 1. Zvoliť môžete aj metódu suchého plstenia – v tom prípade budete potrebovať ihlu na plstenie a molitanovú podložku.
 2. Cez klobúčik žalude môžete prepichnúť tenký drôt, na vrchnej strane urobiť očko a vo vnútri klobúčika urobiť uzlík – vytvoríte tak komponent, ktorý jednoducho premeníte na náušnice, prívesky, priviažete ho na darček alebo zavesíte ako ozdobu na halúzku.
 3. S výrobou vám môžu pomôcť aj deti. Pre extra hravú farebnosť môžete nafarbiť aj klobúčiky žaluďov.

Zdroj / Plstené žalude: blog.freepeople

zk

ZDIEĽAJ NA: