Návod a krásne inšpirácie, ako si vlastnými rukami vyrobiť pletené látkové vence

Látka je, podobne ako papier, jedným z najobľúbenejších materiálov každého kreatívneho človeka. Existuje nekonečné množstvo farieb, vzorov a štruktúr, medzi ktorými si môžeme vyberať a tiež mnoho vecí, ktoré z nej môžeme ušiť. Veniec z látky pôsobí veľmi príjemne a domácky, takže každej domácnosti pridá zopár bodov navyše na stupnici útulnosti. Inšpirujte sa návodom šikovných rúk Kasie na pletené látkové vence a vyrobte si ho sami – vlastnými rukami!

Na pletené látkové vence budete potrebovať:

 • látku (ideálne nie veľmi elastickú), na veniec minimálne 30 x 100 cm, na kvietky postačia menšie kúsky látok,
 • duté vlákno alebo vatu,
 • ihlu a niť,
 • nožnice,
 • pravítko alebo meter,
 • ceruzu,
 • dlhý tenký predmet, napríklad ihlicu,
 • dekoratívna stuha na zavesenie (môžeme vynechať).

Návod ako postupovať

 1. Látku prevrátime na opačnú stranu a načrtneme tri obdĺžniky veľkosti 10 x 100 cm (pri tejto veľkosti bude mať samotný venček priemer 35 cm) a vystrihneme ich.
 2. Obdĺžniky látky prehneme pozdĺžne na polovicu a z vnútornej strany ich zošijeme – najskôr z dvoch strán. Vznikne nám dlhé „vrecko“, ktoré prevrátime a vyplníme dutým vláknom alebo vatou. Pomocou ihlice výplň zatláčame dovnútra. Potom koniec zašijeme. Tento postup opakujeme trikrát.
 3. Keď máme všetky valčeky z látky hotové, zošijeme ich na jednom konci. Potom z nich upletieme vrkoč, stočíme ich do venčeka a prišijeme jeho dva konce.
 4. Miesto zošitia prekryjeme kvetinovou aplikáciou. Na jeden kvietok budeme potrebovať 6 kruhov látky s priemerom 10 – 12 cm.
 5. Najskôr si vyrobíme 5 lupeňov. Látkový kruh preložíme na polovicu tak, aby vrchná strana látky ostala viditeľná a jednoduchým stehom prešijeme celý oblúčik. Potom niť zatiahneme, látka sa nazberká a nám ostane v ruke prvý lupienok. Urobíme uzlík, ale niť neodstrihneme – navlečieme na ňu ďalší polkruh. Postup opakujeme kým nevytvoríme 5 spojených lupeňov.
 6. Kvet dokončíme vyrobením jeho stredu. Kruh látky položíme na stôl tak, aby vnútorná strana látky smerovala hore a prešijeme ho po obvode jednoduchým (predným) stehom. Potom niť zatiahneme a snažíme sa formovať z látky guličku, ktorú vyplníme dutým vláknom alebo vatou a niť úplne zatiahneme – tým guličku zatvoríme. Prešijeme ju niekoľkokrát, aby sa neotvárala a potom ju prišijeme ku kvetinovým lupeňom.
 7. Ďalší ozdobný kvet na veniec vyrobíme takto.
 8. Kvety prišijeme k venčeku. Cez jeho vrchnú časť prevlečieme dekoratívnu stuhu a zavesíme ho.

Ďalšie inšpirácie na pletené látkové vence

Extra tip

Veniec nemusíte zdobiť iba látkovými kvetmi. Môžete ho doplniť aj sušeným ovocím, škoricou, vetvičkami, slamenými ozdobami, svetielkami alebo vianočnými ozdobami.

Zdroj / Pletené látkové vence: kreatywnezycie 

ZDIEĽAJ NA: