Pestovanie paradajok ako to nepoznáte – „hore nohami“. S týmto návodom si ich môžete vypestovať hoci aj na balkóne!

Záhradníčenie je užitočná forma relaxu s chutným výsledkom na konci. Hneď ste začali namietať, že v paneláku máte akurát tak priestor na bylinky a tri kaktusy? Potom je tento návod ako stvorený pre vás. Pestovať sa dá aj na malom priestore a dokonca vo vzduchu. Netradičné visiace kvetináče fungujú ako zázračné paradajkové stromy.

Ako na to?

  1. Pestovať zeleninu môžete aj bez obrovskej záhrady. Hodia sa na to napríklad paradajky, ktoré môžete pestovať v závesných kvetináčoch. Potrebujete aspoň päťlitrové vedrá. Môžete ich natrieť, ozdobiť mozaikami alebo obmotať dekoratívnym lanom.
  2. Pomocou píly vytvorte okrúhly otvor v strede dna vedra. Mal by byť široký približne 5 cm. Odtiaľ bude vyrastať hlavný rajčinový ker. Po obvode vŕtačkou vyvŕtajte 6 menších otvorov. Cez ne bude odtekať prebytočná voda.
  3. Aby cez malé dierky, ktoré ste práve vytvorili, nevypadávala zemina, vystrihnite kruhy z polopriepustnej záhradníckej tkaniny, ktorá prepustí vlhkosť. Veľkosť kruhov načrtnite podľa dna jedného z vedier.
  4. V strede kruhu vystrihnite otvor na paradajkovú stonku. Preložte kruh napoly a v strede zastrihnite do hĺbky 2,5 cm. Potom kruh rozložte a opäť zložte napoly tak, aby ste mohli znovu zastrihnúť opäť do hĺbky 2,5 cm a obe zastrihnutia vytvorili tvar kríža.
  5. Látku vložte na dno vedra. Prestrčte cez otvor paradajkový ker. Potom vedro naplňte zeminou s troškou hnojiva.
  6. Hotovú vertikálnu záhradku zaveste na miesto s veľkým množstvom slnka a nezabudnite ju každý deň polievať (pokiaľ neprší).

Pestovanie „hore nohami“ alebo „dole hlavou“ má mnoho výhod pre pestovateľa aj pre samotné rastliny. Nielen že sa zbavíte potreby okopávať a vytrhávať burinu, ale jednoduchšie je aj zalievanie a rastliny rastú rýchlejšie. Nehnijú, pretože sa nedotýkajú zeme a nehrozia ani zásahy krtkov. Je vhodné najmä pre ľudí, ktorí majú na pestovanie málo miesta. Pestovať takto môžete paradajky, uhorky, bylinky aj kvety, no bez problémov môžete vyskúšať aj pestovanie iných rastlín.

Všetky fotografie © Imgur/doghaircrasher

Ilustračný obrázok: Kathy Kimpel

Zdroj / Pestovanie paradajok hore nohami: gardeningknowhow

ZDIEĽAJ NA: