Pestovanie mrkvy ako to nepoznáte!

Záhradkárčenie mnohí považujú za relax. Trávia čas na čerstvom vzduchu, vykonávajú nejakú aktivitu a zároveň si vedia dopestovať vlastnú zeleninu a ovocie. Takýchto záhradkárov by sme mohli rozdeliť do dvoch skupín. Prvú skupinu tvoria tzv. klasickí záhradkári. Majú pekné a úhľadné záhradky a väčšinou pestujú v malom. Dajú na overené spôsoby pestovania a tešia sa z každej úrody. Do druhej skupiny by sme mohli zaradiť záhradkárov – experimentátorov. Skúšajú nové veci, zháňajú netradičné semiačka a stále vymýšľajú, čo by sa dalo vylepšiť.

Predstavíme Vám pestovateľa z druhej skupiny, zo skupiny experimentátorov. Tento pán si zaumienil, že vypestuje maxi mrkvu. A keď maxi, tak poriadne. Chcel docieliť, aby mrkva bola nielen veľká ale aby mala hlavne pekný, pravidelný tvar. Čo sa pri klasickom sadení mrkvy nedocieli takmer nikdy.

Okrem semienok mrkvy na tento experiment potrebujete špeciálny mix zeminy. Samozrejmosťou je veľa času a trpezlivosť, pretože táto obrovská mrkva Vám nevyrastie za jeden týždeň. Postupne, po krokoch Vám ukážeme, ako si tento experiment môžete vyskúšať aj vo Vašej záhrade.

Ako na pestovanie mrkvy

  1. KROK (približne vo februári alebo aspoň 2 týždne pred 3. krokom)

Do veľkej drevenej debny nasypte premytý a preosiaty piesok na betónovanie. Mrkvy sa budú sadiť aspoň 15 cm od seba, takže tomu treba prispôsobiť veľkosť debny. Tento vynálezca použil debnu 60 cm x 60 cm x 45 cm. Samozrejme, ak použijete hlbšiu debnu, pravdepodobne môžete dopestovať dlhšiu mrkvu.

pestovanie mrkvy 1
© allotment-diary.co.uk

Takisto môžete skúsiť aj jeho ďalší spôsob pestovania a to zasadiť mrkvu do PVC rúr, tak ako je to na obrázku.

pestovanie mrkvy 3
© allotment-diary.co.uk
  1. KROK (približne v polovici marca)

Je potrebné urobiť si špeciálnu zmes, ktorá bude použitá na sadenie.

Na zmes budete potrebovať:

  • 4 diely preosiatého kompostu,
  • 1 diel preosiateho hrubého piesku,
  • 1 diel preosiatej ornice,
  • 1 diel vermikulitu (pestovateľský substrát).

Na každých 20 litrov takejto zmesi sa pridáva:

  • cca 56 gramov hnojiva VITAX Q4,
  • 28 gramov mletého vápenca,
  • 28 gramov zmesi z morských rias (pôdna zmes, ktorá napomáha štruktúre pôdy),
  • 28 gramov vápenatých morských rias (niečo ako záhradné vápno, obsahujúce živiny a stopové prvky).

Takže pridáte tieto prídavne hnojivá podľa toho, koľko tejto špeciálnej zmesi potrebujete. Poriadne premiešate aby ste mali istotu, že sa všetky zložky spojili. Necháte týždeň odležať.

pestovanie mrkvy 2
© allotment-diary.co.uk
  1. KROK (približne v polovici marca)

Hneď, ako Vám to počasie dovolí, môžete začať s ďalšou fázou. Do drevenej debny, v ktorej máte stále piesok, urobte diery. Môžete použiť kovovú tyč. Urobte toľko dier, koľko mrkiev plánujete zasadiť, podľa rozmerov debny približne 16. Diery musia byť poriadne hlboké (podľa hĺbky debny cca 45 cm). Pomocou rúry alebo lievika do každej diery nasypte špeciálnu zmes, ktorú ste si namiešali v 2. kroku. Piesok v debne bude slúžiť ako stena okolo tejto špeciálnej zmesi. Necháte znovu odležať približne 2 týždne.

pestovanie mrkvy 4
© allotment-diary.co.uk
  1. KROK (približne začiatkom apríla)

Konečne prichádza čas na sadenie. Urobte jamku hlbokú 5 mm, vložte tak 4 – 5 semienok a zakryte pôdou. Môžete zakryť aj fóliou.

pestovanie mrkvy 9
© allotment-diary.co.uk
pestovanie mrkvy 5
© allotment-diary.co.uk
  1. KROK (približne o ďalších 20 dní, koncom apríla)

V tomto čase by Vám mrkvy mohli začať klíčiť. Tieto výhonky sledujte naďalej, kým nezačnú viac rásť.

  1. KROK (približne začiatkom mája)

Keď Vám mrkvy trošku vyrástli, môžete ich preriediť. Keďže ste do jednej jamky sadili viac semiačok, tie menšie môžete vytiahnuť a nechať tak priestor tým silnejším mrkvám.

  1. KROK (v polovici mája)

Teraz by ste už mali mať prehľad o tom, či Vám vyklíčili všetky mrkvy. Budete vedieť, nakoľko úspešná je klíčivosť.

pestovanie mrkvy 6
© allotment-diary.co.uk
  1. KROK ( v priebehu mája, júna, júla a augusta)

O mrkvy sa starajte a polievajte ich. Ak by sa náhodou objavila nejaká burina, vytiahnite ju. Môže sa stať, že Vám mrkvy napadnú škodcovia (či už húsenice alebo myši). Môžete tomu predísť tak, že mrkvy ochránite sieťou, v prípade núdze použite šetrný postrek.

pestovanie mrkvy 8
© allotment-diary.co.uk
pestovanie mrkvy 10
© allotment-diary.co.uk
  1. KROK (začiatkom septembra)

V tomto období by mohli byť plody Vašej práce dostatočne veľké na to, aby ste ich mohli z pôdy vybrať. V horšom prípade nebudú dostatočné hrubé, v tom lepšom prípade budete mať krásne zdravé mrkvy. Pán, ktorý s týmto experimentom začal, so svojimi mrkvami vyhral mnohé pestovateľské súťaže. Skúšal tieto mrkvy pestovať aj v drenážnych rúrach, no po opakovaní tohto experimentu uznal, že sadenie do debny je lepšie a efektívnejšie.

pestovanie mrkvy 7
© allotment-diary.co.uk

Nová výzva! Vyššia verzus nižšia debnička

pestovanie mrkvy 11
© allotment-diary.co.uk

Uznávame, že toto nie je práve štandardné pestovanie mrkvy, no ak máte dostatok času a vytrvalosti, odmenou Vám budú krásne, výstavné kusy. Ak sa pre tento experiment rozhodnete, držíme Vám palce. Ak to nie je nič pre Vás, berte to ako inšpiráciu a ostaňte verní svojim postupom. Sadeniu zdar!

28
© allotment-diary.co.uk
pestovanie mrkvy 00
© allotment-diary.co.uk

Fotografie a zdroj / Pestovanie mrkvy © Dan z allotment-diary.co.uk | Facebook | Youtube

ZDIEĽAJ NA: