8 domácich receptov na ovocno-bylinkové sirupy, ktoré nemusíte variť

Sirupy sú jednou zo zázračných potravín, ktorou dokážete ochutiť studený ale i teplý čaj, obyčajnej vode dodať sladkú príchuť ovocia alebo voňavých byliniek, osladiť nimi biely jogurt, smoothie, kokteily, dodať vláčnosť piškótovému cestu… Možnosti sú takmer nevyčerpateľné. Pri príprave domácich sirupov presne kontrolujete všetky ingrediencie a tak v nich nebude žiadna zbytočná chémia. Ak ide navyše o ovocno-bylinkové sirupy, ktoré nemusíte variť, zachovajú si vysokú nutričnú hodnotu. Pri varení sa totiž rýchlejšie uvoľňuje chuť ovocia i byliniek, ale rovnako rýchlo sa strácajú vitamíny a stopové prvky. Tieto sirupy sa navyše dajú zamraziť a keď ich ozdobíte jednoduchou visačkou s venovaním, rýchlo a ľahko vyrobíte domáci darček prakticky pre kohokoľvek. Ak sme vás dostatočne inšpirovali, pustite sa spolu s nami do ich prípravy.

Základný návod ako postupovať

Krok #1

Vyberte si ingrediencie, podľa nasledujúcich tipov, alebo podľa vlastnej chuti. Skombinujte ovocie, v ideálnom prípade čerstvé a zrelé, ale nič nepokazíte ani mrazeným ovocím. Všetky druhy ovocia okrem drobných bobúľ pokrájajte na malé kúsky. Budete potrebovať aj citrónovú kôru a citrónovú šťavu, pretože citrusy a citróny obzvlášť, podporujú rozvinutie chutí ostatných ingrediencií a zároveň pomáhajú váš sirup zakonzervovať čím vydrží dlhšie. Pripravte si tiež nasekané alebo natrhané bylinky ako mäta, levanduľa, tymián, rozmarín, bazalka, medovka, žihľava, a pokrájaný zázvor (pokiaľ je dostatočne čistý, nemusíte ho ani šúpať). Budete potrebovať aj celé korenie – ideálne škoricu a vanilkový alebo mandľový extrakt. Na osladenie budete potrebovať med.

Krok #2

Odšťavte citrón, nastrúhajte jeho kôru a všetko ovocie pokrájajte na malé kúsky. Bylinky a zázvor taktiež pokrájajte, nastrihajte alebo narežte na malé kúsky, aby sa z nich rýchlo uvoľňovala chuť a vôňa.

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (1)

Škoricu vložte do plastového vrecka a pobúchajte po nej panvicou alebo tĺčikom na mäso, bude tak aromatickejšia.

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (2)

Ak ste si zvolili drobné ovocie, ktoré má kôstky ako napríklad višne alebo čerešne, odkôstkujte ho.

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (3)

Krok #3

Ingrediencie skombinujte – vložte ich do sklenenej zaváraninovej fľaše. Na dno poukladajte ovocie a bylinky. Pomocou lyžice alebo varešky ich premiešajte a rozpučte ako sa len dá. Môžete použiť aj mažiarik alebo rúčku z dlhej varechy. Potom pridajte ostatné ingrediencie – citrónovú kôru a šťavu, koreniny, extrakty a med. Fľašu uzatvorte plastovým vekom a vložte do chladničky na 24 alebo 48 hodín, v strede chladenia ingrediencie raz premiešajte (alebo poriadne potraste fľašou).

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (4)

Krok #4

Hotový sirup prelejte cez sitko. Ovocie, ktoré vám v sitku ostalo, môžete pokojne zjesť alebo použiť do kompostu. Sirup môžete skladovať v chladničke 2 týždne, v závislosti od ingrediencií, napríklad v citrónovo-zázvorový sirup vám vydrží aj 2 mesiace vďaka tomu, že med, citrón a zázvor sú prírodné konzervanty.

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (5)

8 receptov na domáce ovocno-bylinkové sirupy

1. Čučoriedkovo-šalviový sirup: 200 g medu, 240 g čučoriedok, 10 lístkov šalvie a šťava z jedného citróna.

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (6)

2. Zázvorovo-citrónový sirup: 100 g zázvoru, 200 g medu, šťava a kôra zo 4 citrónov.

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (7)

3. Jahodovo-bazalkový sirup: 200 g medu, 240 g jahôd, 6 lístkov bazalky a šťava z jednej limetky.

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (8)

4. Broskyňovo-mandľový sirup: 200 g medu, 240 g broskýň (môžete ich nahradiť nektarínkami alebo mangom), šťava z jedného citróna, pol čajovej lyžičky mandľového extraktu.

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (9)

5. Jablkovo-javorový sirup: 200 g medu, 240 g jabĺk, 3 celé škorice, 60 g javorového sirupu a šťava z jedného citróna. Jablko je pomerne tvrdé ovocie, preto ho môžete aj postrúhať.

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (10)

6. Čerešňovo-vanilkový sirup: 200 g medu, 240 g čerešní, 1 čajová lyžička vanilkového extraktu a šťava z jedného citróna.

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (11)

7. Ananásovo-mätový sirup: 200 g medu, 240 g ananásu, 16 lístkov mäty a šťava z jedného citróna.

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (12)

8. Malinovo-pomarančový sirup: 200 g medu, 200 g malín, šťava a kôra z jedného veľkého pomaranča.

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (13)

Trvanlivosť

Pretože sa tieto čerstvé ovocno-bylinkové sirupy nevaria, ich trvanlivosť je trochu kratšia, než u varených sirupov – približne mesiac. Doba trvanlivosti sa mení v závislosti od druhu ovocia a ďalších ingrediencií. Dlhšiu trvanlivosť majú sirupy so zázvorom a citrónom – v chladničke vydržia aj po dobu 2 až 3 mesiacov. Ak chcete predĺžiť ich trvanlivosť na dlhšiu dobu, dajte časť do chladničky a zvyšok môžete zamraziť.

 

8 príchutí ovocno-bylinkových sirupov

osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (16)osem receptov na ovocne a bylinkove sirupy bez varenia (18)

Zdroj / Ovocno-bylinkové sirupy: theyummylife

zk

ZDIEĽAJ NA: