Revolučná pánska móda vyrobená z oceánskeho odpadu a starých rybárskych sietí

Človek, ktorý väčšinu svojho života zasvätí kontaktu s vodami oceánov, zrejme neujde vysoká miera ich znečistenia. Plastové fľaše, papierové obaly a podobné odpady hyzdia naše svetové vody. Poukázať na tento smutný trend sa rozhodol aj Kelly Slater, 11-násobný svetový šampión v surfingu. V spolupráci s módnym návrhárom Johnom Moorom a spoločnosťou Aquafil vyvinul novú sériu mužského oblečenia pod názvom Outerknown. Špecifikom týchto kusov odevu je to, že sú vyrobené zo zrecyklovaných kusov plastu a rybárskych sietí, ktoré boli vylovené práve z našich oceánov.

Rybárske siete tvoria zhruba 10% celkového vodného odpadu. Ročne sa ich na mori „stratí“ neuveriteľných 640,000 ton. To predstavuje problém pre korytnačky, kraby, delfíny a iné morské živočíchy, ktoré sa do nich neraz zapletú. Každý rok ich takto zahynie zhruba 100,000.

Talianska spoločnosť Aquafil tieto siete zozbiera, očistí a spracuje do tenučkého vlákna s názvom Econyl. Z neho sú následne vyrábané kusy Outerknown oblečenia. Sú vzdušné, chemicky nezávadné a plne recyklovateľné. Akonáhle sa totižto obnosia, dajú sa prerobiť v nový kus oblečenia. Econyl patrí medzi najúspornejšie materiály vôbec. V porovnaní s konvenčnými látkami pri ňom nevzniká toľko odpadu a na jeho spracovanie nie je potrebné vynaložiť toľko energie.

Slater tvrdí, že zbieraním sietí a iného odpadu na výrobu oblečenia chce poukázať na škodlivé civilizačné praktiky, ktoré ničia prírodu okolo nás. „Celá myšlienka Outerknown je postavená na myšlienke vyrobiť produkt, ktorý je z každého uhla pozitívny.“ tvrdí.

Outerknown oblečenie: outerknown / Zdroj: theplaidzebra

ZDIEĽAJ NA: