Osloví vás duch industrializmu?

Zariaďovať originálne, ale pritom funkčne, nadčasovo a štýlovo môže byť niekedy problém. Prečo však nevystúpiť z radu a nevyskúšať niečo nové? Industriálny štýl je stále na Slovensku pomerne novinkou a ponúka praktické riešenie pre najrôznejšie interiéry. Zistite aj vy, čo je industrializmus, a aké zaujímavé prvky do bývania prináša.

Vznik industriálneho štýlu

Počiatok tohto štýlu môžeme nájsť v polovici minulého storočia vo veľkých mestách ako New York, Londýn či Paríž. S rastúcim počtom obyvateľov sa musel meniť aj charakter zástavby mesta a priemyselné podniky sa posúvali čoraz ďalej od centra. Ostávali však po nich prázdne budovy s tradičnou industriálnou architektúrou, ktoré dnes šikovní dizajnéri premieňajú na moderné loftové byty. A nestalo iba pri tom.

Priemysel a technika v interiéri

Industriálny štýl okrem jednotlivých bytov a apartmánov v sebe zahŕňa aj bytové doplnkynábytok. Tie boli, ako inak, taktiež inšpirované rôznymi technickými či priemyselnými zariadeniami. Preto tradičným materiálom nábytku a doplnkov je najmä kov, rôzne zliatiny, sklo, poprípade nahrubo opracované drevo.

Doplnky pritom možno skombinovať najrôznejšími spôsobmi, najčastejšie s tmavšími sýtymi farbami, ktoré môžete doplniť sivou či striebornou. Na steny sú viac ako vhodné veľkoformátové fotografie a ako zdroj svetla môžu slúžiť staré továrenské lampy či reflektory na nôžkach.

Nie je to len o doplnkoch

Možnosťou, ako vniesť závan nadčasovosti do interiéru, je aj industriálny nábytok. Kúsky v tomto štýle sú navyše aj praktickéodolné, pretože spájajú materiály ako kovmasívne drevo. Zaujímavo pôsobia aj stolíky či skrine s potlačou na dreve či komody s množstvom zásuviek, ktoré svojim vzhľadom nápadne pripomínajú kartotečné skrine. V zariaďovaní však nezabudnite, že industriálny štýl je o jednoduchostipriestrannosti, a tak vytvoríte priestor, ktorý bude nielen funkčný, ale aj štýlový.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov