Jednoduchý návod, ako poskladať origami tulipány z farebného papiera. Zvládnu to aj deti!

Hľadáte jednoduchý nápad, ako zabaviť deti tvorivou činnosťou? V takýchto prípadoch je ideálnym pomocníkom papier. Zabudnite na chvíľu na kreslenie a predstavte si umenie origami, ktoré baví ľudí bez ohľadu na vek, pričom niektoré komplikované kúsky sú vystavené aj v galériách. Každý však nejako začínal, preto vám prinášame návod krok za krokom na tie najjednoduchšie skladané kvietky – tulipány. Vyniknú postavené na poličke, vo váze alebo ako 3D dekorácia na pohľadnici.

Pripravte si:

  • farebné papiere,
  • ceruzu,
  • pravítko,
  • nožnice,
  • lepiacu pásku (voliteľné).

Návod, ako na to

  1. Na zelený papier si narysujte štvorec s rozmermi 15 x 15 cm. Na druhý papier (farby podľa vášho vkusu) si narysujte štvorec s rozmermi 12 x 12 cm. Oba štvorce vystrihnite.
  2. Začnite skladaním kvetu. Ak máte farebný papier, ktorý je na opačnej strane biely, prevráťte ho tak, aby ste sa pozerali na bielu stranu (ak máte obojstranne farebný papier, tento krok môžete vynechať). Preložte ho napoly podľa uhlopriečky – vznikne vám trojuholník. Potom ho otvorte a zložte podľa druhej uhlopriečky. Opäť vám vznikne trojuholník. Položte ho na stôl tak, aby bola najdlhšia strana trojuholníka dole. Potom vezmite do ruky pravý špic trojuholníka a preložte ho smerom do stredu, ale nie úplne do stredu – vytvoríte tak lupeň tulipánu. Rovnako postupujte na ľavej strane. Potom kvet otočte a na zadnej strane zahnite ľavý aj pravý roh.
  3. Teraz si pripravte stonku, vďaka ktorej bude tulipán stáť. Štvorec si otočte tak, aby jeden vrchol smeroval k vám a druhý od vás. Preložte ho napoly, čím si označíte uhlopriečku. Potom ho rozložte a pravú hornú stranu zložte smerom k naznačenému skladu – uhlopriečke. To isté urobte na ľavej strane. Kosoštvorec otočte naopak a tieto dva kroky opakujte. Opäť kosoštvorec otočte a tretíkrát zložte hrany papiera smerom dovnútra. Keď to máte hotové, vrchol kosoštvorca preložte tak, aby sa dotýkal spodného špicu. Potom papier preložte napoly podľa čiary, ktorú ste si na začiatku vytvorili (uhlopriečky pôvodného štvorca) a jemne oddeľte stonku od listu tým, že stonku povytiahnete.
  4. Teraz spojte kvet so stonkou. Môžete to urobiť pomocou lepiacej pásky, alebo odstrihnutím maličkej spodnej časti kvetu – potom kvet na stonku jednoducho napichnete. Pre lepšiu predstavu postupnosti krokov sa inšpirujte nasledujúcim videom.

Origami tulipány

Zdroj / Origami tulipány: youtube

ZDIEĽAJ NA: