Ako vyzerá precízna renovácia starých kníh mužom s 30 ročnými skúsenosťami

V dobe tabletov a elektronických čítačiek sa môže zdať, že knihy upadajú do zabudnutia. Nie je jednoduchšie stiahnuť si do čítačky stovky kníh a mať tak stále po ruke svoju elektronickú knižnicu? Nuž, knihomoli s týmto súhlasiť určite nebudú. Vôni kníh sa nevyrovná nič. Ten pocit, keď sa zahĺbite do čítania obľúbenej knihy je na nezaplatenie. Ak kniha prešla už viacerými rukami, odzrkadlilo sa to na jej vzhľade. No určite si nezaslúži skončiť v koši, doprajte jej nový šat.

Nobuo Okano je Japonec, ktorý sa renovuje knihy už celých 30 rokov. Je očividné, že svoju prácu miluje, čoho dôkazom je neuveriteľná precíznosť a trpezlivosť, ktorú venuje každej knihe ako je to aj pri tomto 1000 stranovom slovníku. Prinášame Vám pár krokov, vďaka ktorým aj tá najpoškodenejšia kniha prežije ďalších niekoľko rokov.

Postup

  1. Najprv treba knihu zbaviť obalu a opatrne odstrániť lepidlo z chrbta knihy.
  2. Úvodné strany podlepte novým papierom, najmä ak ide o také časti, bez ktorej by sa kniha už nezaobišla.
  3. Postupne, stranu po strane, narovnávajte rohy. Pomôže Vám pri tom pinzeta a žehlička (Nobuo Okano má špeciálnu malú žehličku, ktorou to ide jednoduchšie).
  4. Ak majú okraje strán farbu, ktorej sa chcete zbaviť, docielite to vložením knihy do rezáka. Jedným ťahom tak odstránite farebné okraje.
  5. Takto opravené stránky si zaslúžia nový obal. Ak si na jeho výrobu sami netrúfate, jednoducho si ho objednajte a potom ho starostlivo ku knihe prilepte.

Ľahko sa to hovorí, no ťažšia je samotná realizácia. Nie každý je majster ako pán Nobuo Okano, no aj maličká renovácia sa počíta. Nájde sa vo Vašej zbierke kníh taká, čo si zaslúži dať trošku dokopy?

renovacia knih Nobuo Okano 1 renovacia knih Nobuo Okano 2 renovacia knih Nobuo Okano 3 renovacia knih Nobuo Okano 4 renovacia knih Nobuo Okano 3arenovacia knih Nobuo Okano 15 renovacia knih Nobuo Okano 16 renovacia knih Nobuo Okano 10a Oprava a renovácia kníh Nobuo Okano 14 renovacia knih Nobuo Okano 12 Oprava a renovácia kníh Nobuo Okano 13

Ako prebieha oprava a renovácia kníh

Zdroj / Oprava a renovácia kníh: rocketnews24

ZDIEĽAJ NA: