Návod na ombré vázu na kvety, ktorá na seba pritiahne obdivné pohľady každej návštevy

Obľúbený efekt ombré, teda postupné prelínanie rôznych odtieňov jednej farby, je populárny najmä v kaderníckych salónoch. Pôvodne však išlo o špeciálny spôsob farbenia tkanín, kde sa farba nanáša od najsvetlejšieho odtieňa až po najtmavší. Jeho príjemná mäkkosť lahodí oku viac než ostré kontrasty medzi sýtymi farbami, a preto niet divu, že svoju cestu si našiel aj do sveta šperkov, bytového dizajnu, viazania kytíc či dokonca zdobenia zákuskov.

Ombré vynikne predovšetkým v detailoch. V byte ho využite skôr na doplnkoch, či už sú to vankúšiky, obraz alebo váza. Ak máte voľný víkend a chuť vlastnoručne si niečo vyrobiť, ponúkame vám návod na výrobu ombré vázy na kvety.

Jemné tóny ružovej a fialovej sa budú vynímať rovnako dobre na nočnom stolíku ako i na stole v obývačke či jedálni. V kombinácii so svetloružovými alebo bielymi kvetmi na seba pritiahne obdivné pohľady každej návštevy. Samozrejme, voľba farieb je iba na vás a tento nápad môžete veľmi ľahko prispôsobiť svojmu vkusu.

Materiál:

 • prázdna sklenená fľaša, môžete použiť akúkoľvek, ktorú doma nájdete,
 • akrylová farbu – vyberte si vašu obľúbenú, táto farba bude najtmavšou farbou na vašej váze,
 • biela akrylová farba,
 • nádoba na miešanie farby,
 • štetec,
 • lak alebo disperzné lepidlo.

Postup

 1. Ak je na fľaši etiketa, odlepíme ju. Často po nej ostanú zvyšky lepidla, ktoré odstránime tak, že fľašu dáme pod prúd horúcej vody a zoškrabeme ho nožom.
 2. Akrylovú farbu vylejeme do nádoby, ktorú sme si pripravili. Dôležité je pamätať na to, že táto farba má vystačiť na namaľovanie celej fľaše, preto musíme pripraviť dostatočné množstvo.
 3. Začíname maľovať od spodného okraja fľaše. Farbou natrieme pás po celom obvode a necháme niekoľko minút schnúť. Ak je to potrebné, nanesieme ešte jednu vrstvu farby. Tento krok opakujeme dovtedy, kým pás farby úplne neprekryje sklo.
 4. Do základnej farby pridáme malé množstvo bielej farby a poriadne premiešame. Ak chceme dosiahnuť čo najplynulejší prechod z najtmavšej farby do najsvetlejšej, bielu farbu pridávame za každým len vo veľmi malom množstve.
 5. Smerom hore postupne natierame ďalšie pásy farby.
 6. Pokračujeme v pridávaní bielej farby a natierané čoraz svetlejších pásov.
 7. Po dôkladnom zaschnutí celú vázu pretrieme lakom alebo disperzným lepidlom, aby farba dlhšie vydržala.
 8. Napokon stačí pridať vodu, čerstvé kvety a tešiť sa z pôvabnej vázy, ktorá spája lásku k vlastnoručne vyrobeným veciam a recykláciu zdanlivo nepotrebného materiálu.

Ombré váza na kvety

Zdroj a foto / Ombré váza na kvety © cremedelacraft

ZDIEĽAJ NA: