Návod krok za krokom, ako jednoducho vyrobiť 3D vianočnú ozdobu „Ogee“ z filcu

Hľadáte alternatívu k lesklým hromadne vyrábaným vianočným guliam? Trochu mäkkosti môžete svojmu stromčeku dodať použitím látky, ako napríklad filcu, ktorý sa navyše nestrapká na okrajoch a pekne drží svoj tvar. Nájdete ho v širokom spektre farieb a hotové ozdôbky si môžete zavesiť aj do okien.

Budeme potrebovať:

 • filc hrubý 2 – 3 mm,
 • kriedu alebo kriedu v ceruzke,
 • pravítko,
 • nožnice,
 • ihlu a niť,
 • korálku alebo plstené guľôčky (môžete vynechať),
 • šnúrku na zavesenie.

Návod ako postupovať

 1. Z filcu si vystrihneme štvorec takej veľkosti, akú veľkú vločku chceme vyrobiť – napríklad 8 x 8 cm (skúsiť to môžete aj s papierom).
 2. Na štvorci pomocou pravítka nakreslíme jednu uhlopriečku a prehneme ho na polovicu.
 3. Na uhlopriečke naznačíme tri body vo vzdialenosti 2 cm. Rovnako naznačíme tri body vo vzdialenosti 2 cm na ohnutej hrane smerom naľavo a potom smerom napravo od uhlopriečky. Trikrát prestrihneme zohnutý filc na pravej strane tak, aby sme svojimi zastrihnutiami spojili vždy dva body – ale nestriháme úplne nadoraz, necháme aspoň 3 milimetre nepostrihaného filcu, lebo inak by nám vznikli jednoducho 4 štvorce. Rovnaký postup opakujeme na ľavej strane a potom ozdobu vystrieme.
 4. Prichádza na rad ihla a niť, môžete ju však nahradiť aj lepiacou pištoľou. Vezmeme do ruky dva najvnútornejšie trojuholníky a ich končeky zošijeme. Potom ozdôbku prevrátime a zošijeme k sebe dva konce druhých trojuholníkov (smerom zvnútra). Potom opäť ozdobu prevrátime a zošijeme tretie trojuholníky, a napokon po opätovnom prevrátení zošijeme vonkajšie trojuholníky.
 5. Na vrchol ozdoby prišijeme šnúrku na zavesenie a na spodný špic môžeme prišiť ozdobnú korálku alebo napríklad plstenú guličku.

Ogee ozdoba

Zdroj / Ogee ozdoba: betzwhite

ZDIEĽAJ NA: