11 rastlín, ktoré odpudzujú komáre! Toto sú najlepšie prírodné repelenty, ktoré dotieravému hmyzu nevoňajú

Pod hrejivými lúčmi slnka sa neprebúdzame len my, ale teplé večery si chcú užiť aj mušky, komáre a iný hmyz. Nepríjemným štípancom sa dokážete vyhnúť vďaka sile prírody – stačí si vedľa lavičky či na balkón zasadiť rastliny, ktoré komáre neznášajú. Tu je 11 najúčinnejších, ktoré sa navyše pýšia krásnou vôňou.

1. Citronela

Foto: pixabay

Silice z tejto trávy sú bežnou súčasťou sviečok proti komárom s citrónovou vôňou. V týchto sviečkach je však okrem prírodných zložiek aj niekoľko chemických látok, kvôli ktorým nie sú úplne bezpečné. Keď zlomíte jej list a potriete pokožku jeho miazgou, ucítite citrónovú vôňu a vytvoríte si takto prírodný repelent. Je možné pestovať ju v kvetináči aj voľne na záhrade. Najlepšie sa jej darí na slnečnom mieste s dobre prekyprenou pôdou.

2. Medovka lekárska

Foto: pixabay

Medovka lekárska vonia ako citróny a mäta dohromady. Má mnoho liečivých účinkov, odháňa komáre a láka prenášačov peľu ako sú motýle a včely. Je možné použiť ju ako repelent – stačí medzi prstami rozdrviť zopár lístkov a potrieť si nimi kožu, ktorá nie je chránená oblečením. Rastie veľmi rýchlo a takmer kdekoľvek – napríklad hneď pri dverách. Potrebuje striedavo slnko i tieň a dostatok vody.

3. Kocúrnik obyčajný

Foto: pixabay

Ako názov napovedá, túto rastlinku milujú najmä mačky, ktoré ju jedia, ležia na nej a niekedy sa po nej prevaľujú až kým ju nezničia. Aj bez domácich miláčikov je však užitočná, pretože obsahuje nepetalaktón, ktorý funguje ako prírodný repelent. Rastie veľmi rýchlo a nepotrebuje zvláštnu opateru. Odpudzuje hmyz, ktorý je blízko, ale účinok sa dá znásobiť rozmliaždením listov tejto rastliny.

4. Aksamietnica

Foto: pixabay

Obsahuje pyretrín, ktorý funguje ako prírodný repelent. Môžete ho pestovať pri vstupe do domu a zbaviť sa tak viacerých druhov hmyzu. Takisto je vhodné pestovať ho na balkónoch a okeniciach – tvorí neviditeľnú bariéru, ktorá hmyz odpudzuje.

5. Bazalka

Foto: pixabay

Bazalka patrí medzi najpoužívanejšie bylinky na svete, ale vedeli ste, že je aj skvelým bojovníkom proti komárom? Dokonca sa netreba jej listov ani dotknúť, ani ich drviť. Jemná vôňa tejto rastliny je pre nich veľmi odpudivá. Je možné pestovať ju na záhrade i v črepníku. Ak idete na prechádzku do lesa, potrite pokožku bazalkovými lístkami.

6. Levanduľa

Foto: pixabay

Ľudia jej vôňu milujú, hmyz však prechováva opačné emócie. Funguje v záhrade, v črepníku aj vo váze počas letného pikniku či záhradnej párty. Ak ju posadíte do kvetináčov, umiestnite ju k dverám a oknám – vytvorí ochrannú bariéru. Môžete si ju aj pošúchať po pokožke, čím sa uvoľnia jej oleje a budú pôsobiť ako repelent.

7. Mäta prieporná

Foto: pixabay

Voňavá rastlina funguje nielen ako repelnt, ale aj ako ničiteľ lariev hmyzu. Stačí ich postriekať roztokom mätového esenciálneho oleja a vody. Ak je komárov veľmi veľa, je vhodné rozdrviť zopár jej listov, aby sa uvoľnila vôňa a spomínaný olej.

8. Cesnak

Foto: pixabay

Aj keď jedenie cesnaku komárov nezabije ani neodláka, jeho pestovanie je zázračné. Zasaďte si zopár cesnakov medzi kvetmi či v zeleninovej záhradke.

9. Mäta sivá

Foto: Stefan.lefnaer

Posaďte si ju do záhrady, čo najbližšie k miestu, kde sedávate a oddychujete. Ak dáte jej kvety do vázy, dokáže ochrániť celú izbu pred komármi. A ak sa vyberáte na prechádzku, zoberte si pár stoniek do sebou do vrecka. Polámte ich, aby sa uvoľnili silice a môžete si byť istý, že na vás žiaden komár nesadne.

10. Rozmarín

Foto: pixabay

Voňavú bylinku využijete v kuchyni, no aj ako repelent. Hodí sa najmä k opekaniu, kedy do ohňa hodíte zopár stoniek. Dym z nich odpudí komáre aj iný drobný hmyz.

11. Muškát

Foto: pixabay

Z detstva si možno pamätáte muškáty na každom okne u babičky. Nedávala ich tam náhodou – tvoria ochrannú bariéru pred hmyzom. Najvhodnejšie sú tie, ktoré voňajú trochu po citrusoch. Ako bonus dostanú pestovatelia krásne kvety, vhodné ako dekoratívny prvok. Pre svoj život potrebujú slnko i tieň a hlavne dostatočnú zálievku.

Ilustračná foto: pixabay

Zdroj / 11 rastlín, ktoré odpudzujú komáre: naturallivingideas

ZDIEĽAJ NA: