Rúška z látkových vreckoviek a bavlnených šatiek sú hotové za pár minút a bez šitia! Tieto návody vám ukážu, ako si ich vyrobiť

Ochranné rúška zmizli z pultov lekární a tak má ochranu vlastného zdravia v rukách každý z nás. Odborníci sa zhodujú na tom, že „nejaké“ ochranné rúško je vždy lepšia voľba, ako vyjsť z domu úplne nechránený. Z látkovej vreckovky alebo z bavlnenej šatky si rúško vyrobíme v priebehu pár minút.

1. Ako vyrobiť ochranné rúško z bavlnenej šatky bez šitia

Najskôr si umyjeme ruky teplou vodou a mydlom a osušíme ich čistým uterákom. Extra veľkú látkovú vreckovku alebo šatku z bavlny prehneme diagonálne na polovicu – vznikne trojuholník. Ten si uviažeme vzadu „na piráta“, bude nám zakrývať nos aj ústa, ale látku vedieme popod uši. Pod bradou visia dva konce šatky. Jeden zastrčíme na pravej a druhý na ľavej strane tváre. Dbáme na to, aby sme sa šatky dotýkali čo najmenej. Pri skladaní z tváre ju vzadu odviažeme, nedotýkame sa jej prednej časti a hneď ju operieme.

2. Ako vyrobiť ochranné rúško z látkovej vreckovky a gumičiek bez použitia šijacieho stroja

Najskôr si umyjeme ruky teplou vodou a mydlom a osušíme ich čistým uterákom. Čistú vreckovku preložíme na polovicu a ešte raz na polovicu – vznikne dlhý obdĺžnik. Ten vizuálne rozdelíme na tretiny a na každú tretinu navlečieme gumičku. Potom pravú a ľavú tretinu zložíme smerom dovnútra a jednu zasunieme do druhej. Pri manipulácii s vreckovkou sa jej snažíme dotýkať čo najmenej. Keď si chceme rúško zložiť, nedotýkame sa ho vpredu a hneď ho preperieme.

3. Ako poskladať vreckovku na látkové rúško – alternatíva gumičiek

Tento postup je rovnaký ako postup 2., ale namiesto gumičiek, ktoré doma možno nemáte, odporúča použiť kúsky siloniek. Silonové pančušky stačí nastrihať na pásiky a roztiahnuť ich do šírky. Je to zároveň pohodlnejšie na nosenie (pokiaľ vlákna príliš nepovolia a rúško nám nekĺže dolu z tváre – v tom prípade je vhodnejšia gumička). Rúško hneď po nosení vyperieme.

ZDIEĽAJ NA: